Nocne podjadanie, czyli dlaczego jemy nocą?

nocne-podjadanieNocne podjadanie to spory problem. Dlaczego mamy ochotę na nocne jedzenie? Jak oduczyć się jedzenia w nocy i zapanować nad wilczym głodem, który atakuje po położeniu się do łóżka?

Podjadanie w nocy przyczyny

Jedzenie w nocy nie jest korzystne zarówno dla naszego układu trawiennego, jak i sylwetki. Jedząc w nocy wpływamy m.in. na nasz metabolizm zaburzając jego pracę, powodujemy, że niezgodnie z fizjologią podnosi się nam poziom cukru we krwi oraz obciążamy układ trawienny, który zamiast „odpoczywać” musi pracować na zwiększonych obrotach.

W efekcie źle śpimy, budzimy się niewyspani i brakuje nam energii do życia. Dlaczego jemy w nocy? Skąd bierze się ciągłe uczucie głodu?

sposob

Podjadanie w nocy

Nocne podjadanie może być powodowane szeregiem różnorodnych czynników. Najczęściej nocny głód jest wynikiem naszych problemów emocjonalnych, które „wymuszają” ciągłe sięganie do lodówki. Jedząc odczuwamy przyjemność związaną z wydzielaniem hormonów szczęścia, dlatego często nieświadomie wpędzamy się w uzależnienie od jedzenia.

Temat z innej kategorii: Jak odchudzić faceta

Nocny głód mogą powodować także zaburzenia hormonalne oraz niektóre choroby np. utajona cukrzyca, aby w pełni poznać przyczynę niekontrolowanego, nocnego apetytu warto wykonać podstawowe badania, które pozwolą wykryć ewentualną somatyczną przyczynę problemu.

Jedzenie przed snem

Najczęściej okazuje się, że kompulsywne jedzenie powodowane jest nie czynnikami stricte chorobowymi, a naszą psychiką. Szukając sposobu na zabicie nudy, zapomnienie o kłopotach czy poprawę samopoczucia sięgamy właśnie po jedzenie i wpędzamy się w błędne koło uzależnienia prowadzącego do przeróżnych zaburzeń odżywiania.

Jedzenie nocne

Jeżeli zastanawiasz się, jak zahamować apetyt i przestać urządzać nocne wycieczki do lodówki koniecznie zastanów się nad źródłem problemu i poszukaj jego przyczyny – niekontrolowany apetyt często odzwierciedla nasze kompleksy i niepowodzenia, a także jest sposobem na uciszenie głosu rozsądku namawiającego do zmiany stylu życia.

Ciekawy przepis na obiad: Pierś z kurczaka na różne sposoby

Jak powstrzymać się od jedzenia słodyczy?

Osoby pytane o to, co najczęściej jedzą wieczorem i w nocy zgodnie odpowiadają, że największym problemem jest podjadanie słodyczy oraz tuczących przekąsek np. chipsów, paluszków, krakersów czy popcornu. Po przekąski zwykle sięgamy podczas oglądania telewizji oraz czytania książki szukając sposobu na rozładowanie emocji i pokonanie nękających nas problemów.

Jedzenie wieczorem

Sposoby na nocne podjadanie:

Nocne podjadanie to prosta droga do uzależnienia oraz chorobliwej nadwagi. Aby samodzielnie pokonać nocne podjadanie pamiętaj, że jedzenie nie jest lekiem na całe zło! Przyznanie się do problemu to połowa sukcesu – jak już zrozumiesz, że toczący Cię głód jest tylko głodem emocjonalnym, a nie fizycznym znacznie szybciej pokonasz nocne podjadanie. W zerwaniu z nocnymi wizytami w lodówce pomoże także:

  • regularne spożywanie posiłków
  • unikanie zakupu niezdrowych przekąsek i słodyczy – co z oczu to z serca
  • spożywanie kolacji najpóźniej 3 godziny przed snem
  • picie dużej ilości wody mineralnej
  • zastąpienie słodyczy zdrowymi przekąskami np. jedzenie marchewki, selera naciowego lub jabłek pozwala zapomnieć o odstawieniu tuczących przekąsek
  • dbanie o dużą ilość węglowodanów złożonych w codziennej diecie
  • aktywność fizyczna – ruch wyzwala poprawiające samopoczucie endorfiny oraz doskonale wpływa na wygląd sylwetki

Warto przeczytać: Jak działa suchy szampon

Nałóg jedzenia

Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać swoich problemów i głód przejmuje nad Tobą kontrolę koniecznie poszukaj pomocy specjalisty np. psychodietetyka lub sięgnij po skuteczne suplementy ograniczające łaknienie, które pomogą zapanować nad apetytem i nadmiernym przybieraniem na wadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *