Działanie hormonów
Hormony wytwarzane są w gruczołach dokrewnych lub narządach wewnętrznych, a środkiem transportujących je wewnątrz organizmu jest krew. Wszelkie nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów bardzo negatywnie wpływają na stan naszego organizmu i powodują często z pozoru niekojarzone z układem hormonalnym dolegliwości np. sprzyjają powstawaniu otyłości i powodują inne choroby hormonalne.
Zaburzenia hormonalne u kobiet
Hormony tworzą cały układ hormonalny, koordynujący komunikację między poszczególnymi narządami. Odpowiedzialne są przede wszystkim za prawidłowy i harmonijny rozwój organizmu ludzkiego oraz sprawują funkcje mechanizmu pobudzającego.
Z innej kategorii: Soja właściwości odżywcze
Badania hormonów
Od hormonów zależy nasz wygląd (hormony na trądzik), sprawność fizyczna, energia życiowa, samopoczucie, płodność itp. W ten układ sterowania wewnętrznego wchodzą: przysadka mózgowa, szyszynka, tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza, trzustka, jajniki i jądra. Wszelkie wahania hormonalne szybko odbijają się na prawidłowym funkcjonowaniu narządów i układów oraz naszym ogólnym samopoczuciu.
Hormony podwzgórza
W regulacji hormonalnej nadrzędna rolę stanowi podwzgórze, to komórki nerwowe podwzgórza wydzielają hormony liberyny i statyny, które wpływają na pobudzenie i hamowanie produkcji hormonalnej przysadki mózgowej.
Przysadka mózgowa hormony
Przysadka mózgowa wydziela wiele hormonów sterujących pracą innych gruczołów. Hormony przysadki docierają z informacją do narządów: tarczycy, trzustki, nadnerczy i jajników, a te w zależności od potrzeb zaczynają produkcję własnych hormonów.
Do najważniejszych hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową należą : somatotropin inaczej zwany hormonem wzrostu odpowiedzialny za wzrost i regeneracje tkanek, tyreotropina działa pobudzająco na tarczycę, adenokortykotropina pobudza korę nadnerczy, folikulotropina i hormon luteinizujący wywiera wpływ na gruczoły płciowe.
Warto przeczytać: Jakie herbaty na odchudzanie?
Melatonina hormon
Szyszynka gruczoł wydzielający melatoninę, hormon odpowiedzialny za rytm dobowy człowieka. Szyszynka współpracuje z siatkówką oka dzięki temu rozróżnia dzień i noc.
Hormon tarczycy tsh
Gruczoł tarczycy pod wpływem tyreotropiny uwalnia hormony trójjodotyroniny, i tyroksyny oraz kalcytoniny, hormony te odpowiedzialne są za regulację temperatury ciała, przemianę materii, dobry nastrój, zdrową skórę i włosy, a z kolei w okresie płodowym i noworodkowym odpowiadają za rozwój kośćca i układu nerwowego. W gruczole przytarczycznym uwalniany jest hormon parathormonu biorącego udział w gospodarce wapniowej.
Trzustka hormony
W trzustce uwalniane są hormony odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej gospodarki glukozą, insulina obniża jej stężenie, a przeciwstawny hormon glukagon podnosi jej stężenie we krwi.
Nadnercza produkują hormony adrenaliny, noradrenaliny, które przyspieszają akcje serca, rozszerzają oskrzela, polepszają ukrwienie mięśni, podnoszą poziom glukozy w celu przygotowania organizmu do wzmożonego wysiłku umysłowego i fizycznego. Kortyzol natomiast ma działania przeciw zapalne również podnosi poziom glukozy, wzmacnia działanie hormonu adrenaliny i noradrenaliny w czynnikach stresu. W nadnerczach uwalniane są poza tym hormony dehydroepiandrosteronu, aldosteronu.
Hormon żeński
Hormony płciowe produkowane przez jajniki to estrogeny odpowiedzialne za regulację cyklu miesiączkowego, kobiecą budowę ciała, rozwój komórek jajowych, a z kolei progesteron
odpowiada za możliwość zajścia i utrzymania ciąży – hormony ciążowe.
Z kategorii kulinaria: Kefir z grzybka tybetańskiego
Męskie hormony
Testosteron jest hormonem męskim, wydzielanym w jądrach i nadaje typowe cechy męskie tj. zarost, niski głos, budowa klatki piersiowej, popęd seksualny. Układ hormonalny, jak wynika z powyższego, to cały cykl zależności i tylko prawidłowo działający na każdym najmniejszym szczeblu zapewnia prawidłowy rozwój i dobre zdrowie człowieka.