Problemy ze snem przyczyny

problemy-zasnieciemŚrodki na sen – Brak snu negatywnie wpływa na cały organizm i odbiera siły do normalnego funkcjonowania. Dlaczego miewamy problemy z zaśnięciem? Jak pokonać bezsenność i w końcu głęboko zasnąć?

Brak snu przyczyny

Bezsenność dotyczy dużej liczby nie tylko dorosłych osób, ale coraz częściej i dzieci. Główną przyczyną problemu najczęściej jest towarzyszący nam w ciągu dnia stres. Nadmiar bodźców, konieczność ciągłego ścigania się z czasem i życie w wiecznym biegu powodują, że nasz układ nerwowy nie jest w stanie przejść w stan spoczynku i tym samym nie możemy spokojnie zasnąć.

Może cię zainteresować: Chcę rzucić palenie

Bezsenność u dzieci

W przypadku dzieci i młodzieży bezsenność jest najczęściej wynikiem nie tylko stresu, ale także nadmiernego korzystania z komputerów i tabletów. Badania udowadniały, że dzieci, które przed snem wpatrywały się w ekran komputera, tabletu lub smartfona o 50 % częściej miewają kłopoty z zasypianiem.

Trudności z zasypianiem

Bezsenność jest chorobą, którą należy zdiagnozować, aby poznać przyczyny wpływające na pojawienie się zaburzeń snu. Najczęściej są to czynniki ściśle oddziałujące na naszą psychikę np. stres, jednak czasami zdarza się, że bezsenność może być objawem różnorodnych chorób układowych i z tego względu nie należy jej bagatelizować.

Z innej kategorii: Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch

Bezsenność sposoby

Przedłużające się problemy z zaśnięciem przyczyniają się do sukcesywnego pogarszania się naszego stanu zdrowia, co wpływa nie tylko na ogólne samopoczucie, ale także utrudnia normalne funkcjonowanie.problemy-ze-snem

Problemy ze spaniem

Tutaj przede wszystkim znaczną rolę odgrywa ogólny stan zdrowia i tryb życia. Na bezsenność bardzo często cierpią osoby wrażliwe, zestresowane i przemęczone oraz wszyscy borykający się z rożnymi problemami, które przysłowiowo spędzają im sen z powiek.


Warto wspomnieć, że na jakość naszego snu ma ogromny wpływ atmosfera panująca w sypialni. Zbyt wysoka temperatura, źle ustawione lub niewygodne łóżko oraz brak dopływu świeżego powietrza równie często wpływają na pojawienie się bezsenności, jak kłopoty emocjonalne i psychiczne czy rożnego rodzaju choroby.

Klopoty ze snem

Wśród licznych przyczyn tej niezbyt przyjemnej dolegliwości wyróżniamy m.in.:

 • Choroby np. choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne, choroby prostaty, nerek oraz wątroby
 • Zaburzenia psychiczne
 • Przewlekły stres
 • Przemęczenie i przepracowanie
 • Nadmierne rozpamiętywanie problemów
 • Przyjmowanie niektórych leków
 • Nadużywanie napojów kofeinowych
 • Stosowanie różnych używek
 • Stosowanie niezdrowej diety i zbyt późne spożywanie posiłków
 • Do częstych przyczyn bezsenności zaliczamy także nieprawidłową higienę snu 

Co na bezsenność?

Przyczyny bezsenności, zwłaszcza chronicznej, czyli trwającej przez długi okres czasu powinny być przede wszystkim zdiagnozowane przez lekarza na podstawie wnikliwych badań. Jeżeli nasz stan fizyczny i psychiczny nie wpływa na kłopoty ze snem warto spróbować zmienić codzienne rytuały, ustalić stałe pory snu oraz stosować lekkostrawną i podnosząca poziom melatoniny dietę.

Dobre tabletki na sen

Jeżeli chodzi o leki to najlepiej sprawdza się zolpidem, występuję także pod nazwami nasen, lek powoduje szybkie zasypianie a po przebudzeniu nie jesteśmy „zamuleni” możemy bez problemów zacząć dzień, niestety nie można go zbyt długo brać ponieważ jest uzależniający.

Losowo wybrany temat: Ziołolecznictwo ojców Bonifratrów

Problemy ze snem domowe sposoby

W zapobieganiu bezsenności pomoże także codzienne wietrzenie sypialni i przykręcenie kaloryferów tak, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 18 stopni Celsjusza. Jeżeli posiadamy kłopoty z zaśnięciem możemy wybrać się na wieczorny spacer, który ukoi nerwy i dotleni organizm. Warto pamiętać, że ciągłe rozpamiętywanie problemów wcale nie wpływa na ich pokonanie – przed snem należy się wyciszyć i zapomnieć o kłopotach, aby rano móc z nową energią podejść do pokonywania wszelkich trudności.

Jeden komentarz do “Problemy ze snem przyczyny

 • 23 marca 2017 o 16:02
  Bezpośredni odnośnik

  U mnie problem ze spaniem jest chyba na tle nerwowym, dostałam od lekarza lek nasem w składzie ma zolpidem ale nie polecam tego leku. Z jednej strony szybko usypia ale po jego odstawieniu przez 1-2 dni jest jeszcze gorzej ze spaniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *