Zapalenie mieszka włosowego po depilacji
Bakterie bytujące na naszej skórze stają się przyczyną wielu chorób, które znacznie wpływają na nasz atrakcyjny wygląd. Jedną z takich dolegliwości jest zapalenie mieszka włosowego, które objawia się bolesnymi i często ropnymi krostkami powstającymi w obrębie włosów.
Zapalenie mieszka włosowego objawy
Choroby mieszka włosowego są dość nieprzyjemną dolegliwością, która znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Wykwity skórne najczęściej występują na owłosionej skórze głowy, w obrębie twarzy, brwi oraz pach. W przypadku kobiet choroba najczęściej atakuje obszary poddawane depilacji i jest uwarunkowana podrażnieniem skóry wywołanym np. stosowaniem golarek z nieodpowiednio zdezynfekowanymi ostrzami.
Przeczytaj także: Jak pozbyć się zaskórników domowe sposoby
Zapalenie mieszka włosowego objawy
Może być także wywołane przez wirusy i grzyby, które atakują podrażnioną lub osłabioną skórę. Niezależnie od rodzaju patogenu, który wywoła chorobę przebiega ona w sposób podobny i objawia się powstaniem odczynu zapalnego u podłoża włosa. Zakażenie obejmuje także ujście gruczołu łojowego i może powodować powstawanie trudnych do usunięcia ropnych oraz bolesnych krostek.
Pierwszym objawem choroby jest zaczerwienienie wokół włosa, które z czasem zmienia się krostkę usytuowaną w miejscu ujścia gruczołów łojowych. Najczęściej stan ten jest przejściowy i nie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak w przypadku, gdy dolegliwość często nawraca i trwa przez dłuższy czas oraz przybiera ostrą postać ropną najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który ustali przyczyny zakażenia i wdroży odpowiednią terapię.
Warto zapoznać się także z tematem: Jak przyśpieszyć metabolizm
Zapalenie mieszka włosowego leki
Tego typu problem znacznie wpływa na nasz wygląd i nie należy do najprzyjemniejszych chorób skórnych. Aby uniknąć powstawania odczynów zapalnych powinniśmy:
- Dezynfekować golarki i maszynki wielorazowego użytku
- Zwracać uwagę na standard higieniczny gabinetów kosmetycznych, w których poddajemy się depilacji
- Stosować odpowiednie kosmetyki dezynfekujące skórę po goleniu
- Dbać o higienę i unikać rozdrapywania oraz wygniatania powstałych na skórze krostek
Jak leczyć stan zapalny
Za pojawienie się choroby najczęściej odpowiadają bakterie, zwłaszcza różne szczepy gronkowca, które bytują na skórze każdego człowieka. Zwykle bakterie te są nieszkodliwe, jednak w przypadku podrażnienia skóry lub osłabienia naszej odporności powodują liczne ogniska zapalne o różnym nasileniu. W przypadku mężczyzn choroba może przeobrazić się w tzw. Figówkę, która objawia się licznymi ropnymi guzkami powstającymi najczęściej w okolicy zarostu.
Leczenie zapalenia okołomieszkowego
W przypadku pojawienia się dolegliwości należy szczególnie dbać o higienę poprzez stosowanie mydeł antybakteryjnych oraz unikanie wygniatania i rozdrapywania krostek, a także dotykania chorej skóry brudnymi rękami. Jeżeli zapalenie mieszka włosowego jest powikłaniem po goleniu lub depilacji konieczne jest stosowanie golarek jednorazowego użytku, które zminimalizują ryzyko zakażenia zdrowych obszarów skóry.
Przeczytaj również: Bardzo sucha skóra twarzy
Zapalenie mieszków włosowych skóry głowy
Przewlekła i ciężka postać choroby wymaga określenia jej podłoża oraz stosowania odpowiednich leków m.in. działających na powierzchni skóry preparatów odkażających oraz działających od wewnątrz antybiotyków lub leków przeciwgrzybicznych.
Choroby bakteryjne tego typu charakteryzują częste nawroty, dlatego nawet po ustąpieniu dolegliwości należy dbać o higienę i stosować środki dezynfekujące oraz odkażające skórę.