Krwawienie podczas stosunku przyczyny

zatrucieKrwawienie po jak i podczas stosunku może spowodować spory stres i stać się przyczyną dużego zakłopotania. Jeżeli przydarza się po pierwszym zbliżeniu stanowi normalny skutek uboczny przerwania błony dziewiczej, jednak w przypadku, gdy doświadcza go kobieta, która współżyje od dłuższego czasu warto zasięgnąć porady lekarza i dokładnie określić przyczynę tej dolegliwości.

Krwawienia podczas stosunku

Krwawienie po stosunku może być symptomem wielu chorób np. toczących się w obrębie szyjki macicy, zmian nowotworowych, nadżerek czy polipów oraz sygnalizować infekcje bakteryjne, grzybicze bądź choroby weneryczne. Najczęściej krwawienia po stosunku są jednak wynikiem niegroźnych uszkodzeń śluzówki, które mogą powstawać chociażby z powodu niedostatecznego nawilżenia pochwy. Jeżeli krwawienia zdarzają się po każdym stosunku i towarzyszą im także bóle brzucha wizyta u lekarza jest nieunikniona.

Przeczytaj także: Infekcje intymne objawy

Plamienie podczas stosunku

Krwawienia po stosunku najczęściej są przyczyną zbyt głębokiej penetracji, doboru pozycji powodującej dyskomfort oraz braku gry wstępnej niezbędnej do dostatecznego nawilżenia pochwy. Dolegliwość ta dotyka często kobiety cierpiące na suchość pochwy w wyniku zmian hormonalnych powodowanych np. przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych lub menopauzą. Krwawienie podczas stosunku i po nim może także zdarzać się w czasie owulacji i jest wówczas naturalną reakcją organizmu na toczące się wewnątrz macicy procesy.

Krwawienie podczas pierwszego stosunku

Kiedy do lekarza? Najczęściej sporadyczne krwawienie po stosunku nie jest oznaką choroby, ale wynikiem niegroźnego urazu lub uszkodzenia śluzówki, jednak, gdy zaczyna się powtarzać może świadczyć o poważniejszym problemie. Wszelkie częste krwawienia pojawiające się po zbliżeniu lub pomiędzy miesiączkami mogą być spowodowane:

  • Chorobami narządów rodnych
  • Powstałą nadżerką, cystą jajnika lub polipami
  • Zrostami i endomeriozą
  • Zakażeniami bakteryjnymi
  • Grzybicą pochwy
  • Infekcjami o podłożu mieszanym
  • Chorobami wenerycznymi, które mogą nie dawać innych objawów
  • Nowotworem

Przeczytaj także: Ćwiczenia na większy biust

Krwawienie podczas seksu

Najszybciej nasze obawy i wątpliwości rozwieje wizyta u ginekologa, który zleci dokładne badania m.in. cytologię, USG dopochwowe lub wymazy i tym samym znajdzie przyczynę dolegliwości. Wizyty w gabinecie nie można odwlekać w nadziei, że dolegliwości same przejdą – szybka diagnoza pozwoli uniknąć stresu i niepewności oraz przyspieszy powrót do wcześniejszej formy.

Ból w czasie stosunku

Krwawienia po stosunku w ciąży – Jeżeli krwawienie przydarzy się podczas ciąży należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż może być zarówno spowodowane uszkodzeniem śluzówki, jak i rozpoczynającym się poronieniem lub porodem. W tym przypadku szybka reakcja może uratować życie dziecka oraz wpłynąć na dalsze zalecenia odnoście uprawiania seksu.

Warto również zapoznać się z tematem: Dieta kobiet w ciąży

Obfite krwawienie podczas stosunku

Plamienia czy też bóle po stosunku nie należą do przyjemnego elementu współżycia, dlatego najlepiej jak najwcześniej wykluczyć wszelkie chorobowe przyczyny tego stanu. Jeżeli dolegliwość powodują uszkodzenia śluzówki w wyniku zbyt silnych ruchów partnera lub braku dostatecznego nawilżenia pochwy pomoże delikatność, długa gra wstępna, używanie środków nawilżających lub zmiana pozycji.

Krwawienie kontaktowe

Zawsze warto dokładnie rejestrować wszystkie dodatkowe symptomy towarzyszące krwawieniu gdyż mogą one być sporym ułatwieniem dla lekarza podczas stawiania diagnozy, zlecania badań czy dobierania odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *