Dieta makrobiotyczna jadłospis

odchudzanie-bez-odchudzaniaModa na zdrową żywność powoduje poszukiwanie terapii odchudzających, które oparte są na jak najbardziej naturalnym menu. Dla wszystkich chcących zmienić swoje podejście do jedzenia oraz dodatkowo pozbyć się nadmiaru kilogramów dobrym wyborem może być dieta makrobiotyczna, która łączy naturalną żywność ze specyficzną dalekowschodnią filozofią.

Dieta makrobiotyczna książka

Makrobiotyczna dieta stworzona została przez japońskiego filozofa i opiera się na stosowaniu niskotłuszczowego jadłospisu, który bazuje na produktach pełnoziarnistych, będących źródłem błonnika oraz owocach i warzywach, najlepiej pochodzących z ekologicznych upraw.

Przeczytaj także: Co trzeba jeść żeby schudnąć

Zasady diety – Wielu z nas decyduje się na stosowanie diety makrobiotycznej poprzez jej związek z zapobieganiem chorobom nowotworowym. Fakt ten nie jest do końca udowodniony, a przed zastosowaniem diety powinniśmy sprawdzić swój stan zdrowia w celu ujawnienia ewentualnych chorób, które mogą stać się przeciwwskazaniem do jej stosowania.

Dieta ta wymaga od nas stopniowej rezygnacji ze spożywania mięsa, produktów mlecznych oraz cukru, które należy zastąpić zbożami, owocami i warzywami, niewielką ilością owoców morza oraz roślinami strączkowymi i wodorostami.

Warto się także zapoznać z tematem: Detoksykacja organizmu domowe sposoby

Dieta makrobiotyczna menu

Przez lata ten plan odchudzania przeszedł wiele udoskonaleń ze względu na ryzyko niedoborów składników pokarmowych i obecnie jadłospis zalecany w diecie makrobiotycznej powinien zawierać:

  • 50 – 60 % zbóż
  • 20 – 25% warzyw i owoców z upraw ekologicznych
  • 5 – 10 % zup warzywnych z dodatkiem roślin strączkowych
  • 5% białka
  • 5% owoców morza

Liczne wersje tego jadłospisu uwzględniają także stosowanie niektórych przypraw oraz spożywanie jedynie lokalnie występujących warzyw i owoców. Jadłospis w diecie makrobiotycznej ze względu na dużą zawartość naturalnych składników powinien dostarczyć nam wszelkich witamin i minerałów, co na pewno pozwoli usprawnić funkcjonowanie naszego organizmu. Twórca diety zakłada także specjalne dobieranie poszczególnych składników jadłospisu względem dalekowschodniej filozofii Yin i Yang.

Dieta makrobiotyczna michio kushi

Yin yang znaczenie – Pokarmy Yin w diecie makrobiotycznej to żywność posiadająca właściwości odprężające i ochładzające nasz organizm, Yang to produkty rozgrzewające oraz wzmacniające organizm, które powodują przypływ energii do wnętrza ciała.

Temat, który może cię zainteresować: Skuteczne środki odchudzające

W czasie stosowania ortodoksyjnej diety makrobiotycznej należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania mięsa, produktów mlecznych oraz jajek, jednak funkcjonują także mniej drastyczne wersje tego sposobu odżywiania, które dopuszczają pewne odstępstwa od normy.

Dieta makrobiotyczna efekty

W czasie stosowania diety makrobiotycznej należy w specjalny sposób podejść do sposobu przygotowywania posiłków – najlepiej, aby większość pokarmów spożywać na surowo i ograniczyć obróbkę cieplną do niezbędnego minimum. W diecie zakazane jest smażenie, spożywane pokarmy możemy jednak blanszować oraz m.in. gotować na parze.

Duża zawartość zbóż w diecie makrobiotycznej wyklucza z jej stosowania osoby uczulone na gluten, dlatego zawsze wcześniej należy przeprowadzić badania w kierunku jego nietolerancji oraz skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże nam dobrać odpowiedni do naszego wieku i stanu zdrowia rodzaj diety makrobiotycznej.

2 komentarze do “Dieta makrobiotyczna jadłospis

  • 30 czerwca 2017 o 14:52
    Bezpośredni odnośnik

    Czyli w skrócie na tej diecie je się praktycznie tylko zboża, owoce i warzywa. Nie polecam rezygnacji z mięsa chudego jak pierś z kurczaka, która ma mnóstwo białka i witamin. Ogólnie ta dieta jest ok moim zdaniem poza tą rezygnacją z mięsa co nic nie wnosi o ile mówimy o chudym mięsie.

  • 2 lipca 2018 o 18:41
    Bezpośredni odnośnik

    Ja np. mam alergie pokarmową na owoce morza – dlatego nie mogę tego jadać. Do tego
    na zwierzęce mleka i nabiał. Do tego nietolerancje pokarmowe – znowu mleka, nabiał, jajka, grzyby, drożdże, pszenica, migdały, orzechy nerkowca, surowa cebula, zielony ogórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *