Dieta kobiet w ciąży
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, a odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na zdrowie mamy, ale również dziecka. Jaka dieta zapewni właściwy rozwój Twojemu dziecku? Jakich produktów musisz koniecznie unikać?
Dla kobiet w ciąży
O właściwą dietę powinniśmy zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę. Zarówno otyłość i nadwaga, jak i niedowaga przyszłej mamy mogą mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie dziecka oraz powodować szereg kłopotów z późniejszym utrzymaniem ciąży.
Jadłospis dla kobiet w ciąży
Dieta kobiety w ciąży musi być przede wszystkim różnorodna i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych mamie i dziecku. Najważniejsze w diecie kobiet ciężarnych jest spożywanie naturalnych i jak najmniej przetworzonych pokarmów oraz stosowanie zasad zdrowego żywienia, które pomagają ograniczyć nadmierny przyrost wagi w trakcie ciąży.
Czego unikać w ciąży odżywianie
Ciąża to nie czas na odchudzanie, ale także nie powinno się ulęgać wszystkim zachciankom. Spożywanie nadmiaru słodyczy, Fast foodów czy innych pustych kalorii nie dostarczy dziecku składników odżywczych i może spowodować szereg niedoborów u płodu oraz przyszłej mamy.
Co można jeść w ciąży
Kobieta w ciąży powinna swoją dietę stale konsultować z położną oraz lekarzem prowadzącym, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej nadmierne nudności oraz brak apetytu. Lekarz może wówczas przepisać odpowiednie leki łagodzące wymioty oraz dobrać właściwy suplement witaminowy, który zapobiegnie m.in. rozwojowi anemii u przyszłej mamy i zapewni dziecku niezbędne witaminy oraz minerały w czasie pierwszego trymestru ciąży.
Zasady żywienia kobiet w ciąży – Właściwa dieta dla kobiet w ciąży, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych zakłada:
- Spożywanie 5 posiłków dziennie
- Układanie jadłospisu z różnorodnych produktów
- Spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców
- Unikanie nadmiaru tłuszczu oraz dań ciężkostrawnych
- Unikanie spożywania nadmiaru soli i cukrów prostych
- Rezygnację z Fast foodów, dań instant oraz pustych kalorii
Dieta kobiety ciężarnej powinna być bogata w:
- Źródła białka – mięso, jajka, ryby, rośliny strączkowe
- Wartościowe tłuszcze – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, masło
- Nabiał – mleko, jogurty naturalne, kefir, maślanka
- Warzywa, owoce, naturalne soki
- Pełne zboża – pieczywo pełnoziarniste, kasze, ciemny ryż
Różnorodne dania zapewnią zarówno mamie, jak i dziecku wystarczającą ilość składników odżywczych oraz wszystkich witamin i minerałów. Warto pamiętać (w porozumieniu z lekarzem) o dodatkowej suplementacji witaminy D oraz kwasu foliowego niezbędnego do zapobiegania wadom cewy nerwowej u dziecka.
Dieta cukrzycowa dla kobiet w ciąży
W trakcie ciąży należy bezwzględnie wyeliminować z diety picie alkoholu, zrezygnować z kawy oraz mocnej herbaty, jak również rzucić palenie. Aby uniknąć zakażenia toksoplazmozą, lilsteriozą oraz salmonellą na czas ciąży należy zrezygnować ze spożywania surowego mięsa, surowych ryb oraz surowych jajek, unikać mięs wędzonych, suszonych i peklowanych np. szynki parmeńskiej oraz wszelkiego rodzaju dań niewiadomego pochodzenia – dania gotowe, wyroby garmażeryjne oraz stołowania się w barach szybkiej obsługi.
Czego unikać w pierwszych tygodniach ciąży
Zdrowa kobieta w ciąży nie musi układać specjalnego jadłospisu, wystarczy, że zadba o spożywanie różnorodnych i wartościowych posiłków, duży udział płynów w diecie – minimum 2 litry niegazowanej wody mineralnej, soki owocowe i warzywne – najlepiej przygotowane samodzielnie w sokowirówce oraz unikanie spożywania nadmiaru słodyczy.
Zdrowa dieta w połączeniu z codzienną umiarkowaną aktywnością fizyczną oraz dobrym nastawieniem psychicznym, także do zmieniającej się sylwetki zapewni dziecku właściwy wzrost i rozwój, a mamę ustrzeże przed problemem nadwagi po ciąży oraz licznymi niedoborami składników odżywczych prowadzącymi m.in. do osteoporozy oraz osłabienia zębów.