Najczęstsze błędy żywieniowe

Najczęstsze błędy żywieniowe, które wpływają na pogorszenie zdrowia i niekontrolowane przybieranie na wadze. Sprawdź, czy je popełniasz i zmień swoją dietę na lepsze!

Zobacz także: Dieta dla kobiety

Niezdrowe odżywianie jest przyczyną wielu chorób, nie tylko nadwagi i otyłości, ale także cukrzycy typu II, nadciśnienia, chorób serca i problemów z krążeniem, a nawet nowotworów. Błędy żywieniowe odbijają się na naszym samopoczuciu, powodują problemy z cerą i włosami, a także przyczyniają się do powstawania niedoborów witamin, minerałów i innych niezbędnych każdemu z nad składników odżywczych. Jakie błędy żywieniowe popełniamy najczęściej?

Najczęstsze błędy żywieniowe

Do najczęstszych błędów żywieniowych zaliczamy:

  1. Niejedzenie śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Niestety bardzo często o nim zapominamy i zastępujemy pożywne śniadanie kubkiem kawy – lub co gorsza – kawą i papierosem.

Dlaczego należy jeść śniadanie?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – jedzenie śniadania ma za zadanie zapewnić energię do wydajnego funkcjonowania. W sytuacji, gdy wcześnie jemy kolację, zapominanie o śniadaniu, może nie tylko powodować obniżenie sprawności umysłowej, ale także poranne złe samopoczucie wynikające z obniżenia poziomu glukozy we krwi. Wychodząc z domu bez śniadania możemy odczuwać bóle głowy, mdłości, a nawet zawroty głowy. Ponadto jeżeli nie dostarczymy do naszego organizmu energii w postaci wartościowego posiłku, na pewno nie będziemy w stanie efektywnie pracować oraz przyswajać wiedzy.

Może Cię zainteresować: Dietetyczne potrawy – jak zdrowo schudnąć?

Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem?

Brak śniadania sprzyja także podjadaniu słodkich przekąsek, więc w dłuższej perspektywie czasu bezpośrednio odbija się na wyglądzie sylwetki i sprzyja tyciu. Podjadamy słodycze, słone przekąski oraz z powodu głodu sięgamy po napoje zawierające ogromne ilości cukru, więc dostarczamy do organizmu masę niezdrowych i bezwartościowych substancji, które jedynie na chwilę dodają energii.

Co najlepiej zjeść na śniadanie?

Przede wszystkim pierwszy posiłek w ciągu dnia musi dostarczać energii do działania, więc powinien zawierać zdrowe węglowodany (węglowodany złożone), białko oraz witaminy i minerały. Dobrym i szybkim sposobem na śniadanie jest domowe muesli z jogurtem lub kefirem i świeżymi owocami, owsianka z owocami lub pełnoziarniste kanapki z naturalnym twarożkiem i warzywami np. pomidorem i ogórkiem. Do śniadania zamiast kawy warto wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy lub innych owoców. Jeżeli nie masz wyciskarki, możesz sięgnąć po tzw. sok jednodniowy, ale pamiętaj o ty, aby zawsze sprawdzić jego skład i datę ważności!

  1. Zastępowanie zdrowych posiłków daniami barowymi i spożywczymi gotowcami, czyli zła dieta bogata w nadmiernie przetworzone produkty spożywcze

Po co robić kanapkę do pracy, jeżeli możesz ją kupić w supermarkecie? Po co przygotować sałatkę na drugie śniadanie lub lunch, jeżeli można szybko coś zjeść na mieście? Po co gotować po powrocie z pracy, jeżeli można odgrzać mrożonkę w kuchence mikrofalowej? Też zadajesz sobie te pytania? Brak czasu oraz chęć prowadzenia wygodnego życia to kolejny wróg naszego zdrowia. Nic nie jest w stanie zastąpić domowego posiłku, który zostanie przygotowany ze świeżych składników! Co ważne, gotując samodzielnie, masz pełną kontrolę nad tym, co jesz.

Przygotowanie kanapki lub sałatki do pracy to jedynie kilka minut, więc warto wstać wcześniej i poświęcić czas na zadbanie zarówno o stan zdrowia, jak i domowego budżetu. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie wcale nie jest drogie, a przygotowywanie domowych posiłków, może być doskonałym sposobem na spędzanie czasu z bliskimi nam osobami i wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieciom.

  1. Jedzenie w biegu i nieprzestrzeganie zasady regularnego spożywania posiłków

Jedzenie w biegu nie powoduje sytości. Nasz mózg nie jest wówczas w stanie się najeść i mimo zjedzenia obfitego posiłku, nadal czujemy głód. Sprzyja to tyciu oraz problemom trawiennym.

Z losowo wybranej kategorii: Jak usunąć cienie pod oczami?

Nieprzestrzeganie stałych pór posiłków to kolejny błąd, który odbija się na zdrowiu i wyglądzie sylwetki. Jedząc mniej niż 5 posiłków w ciągu dnia narażamy się na ciągłe wahania poziomu glukozy we krwi, częściej sięgamy po niezdrowe przekąski oraz nie jesteśmy w stanie kontrolować wagi ciała.

To tylko nieliczne z często popełnianych błędów żywieniowych, jednak ich eliminacja znacząco wpłynie na poprawę stanu zdrowia, zmniejszenie masy ciała i zyskanie dobrego samopoczucia.

Jeden komentarz do “Najczęstsze błędy żywieniowe

  • 14 stycznia 2023 o 18:46
    Bezpośredni odnośnik

    Najczęstsze błędy to zjadanie zbyt kalorycznych posiłków, moim zdaniem wszystko jest dobre byle z umiarem. Jak ktoś jest aktywny, uprawia sport to i słodycze mu nie zaszkodzą i nie spowodują że utyje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *