Słodzik a cukier

slodzik czy cukierCzy słodzik jest zdrowy? O tym, że biały cukier szkodzi zdrowiu wiemy wszyscy. Niestety sztuczne słodziki też nie są wartościowym składnikiem codziennej diety. Czym słodzić? Jakie słodziki nie powinny znaleźć się w naszej diecie?

Cukier czy słodzik

Słodki smak uwielbiamy wszyscy, jednak, jak udowadniają kolejne badania zarówno cukier, jak i słodzik w proszku, które znajdziemy w napojach, słodyczach oraz innych chętnie spożywanych pokarmach mogą powodować szereg chorób i znacząco wpływać na nasze normalne funkcjonowanie.

Może cię zainteresować: Niedobór potasu i magnezu

Słodzik czy cukier co zdrowsze

Najbardziej na szkodliwe działanie cukru i sztucznych słodzików narażone są dzieci, które w wyniku spożywaniu dużej ilości np. słodzonych aspartamem napojów gazowanych przejawiają skłonność do zachowań agresywnych i znacznej nadpobudliwości, która przekłada się na brak skupienia czy pogorszenie wyników w nauce.

Słodzik bez aspartamu

Słodziki syntetyczne np. aspartam i acesulfam K, słodzik ksylitol stosowane są w produktach dla diabetyków i stanowią tani zamiennik cukru, przez co znajdziemy je także w wielu chętnie spożywanych przez nas słodyczach, deserach lub sokach i napojach. Zaletą słodzików syntetycznych jest ich zerowa kaloryczność, jednak mogą one wpływać na pojawienie się szeregu groźnych chorób m.in. nowotworów.

Z innej kategorii: Jak przyśpieszyć metabolizm

Słodziki dla cukrzyków

Kolejną grupą środków słodzących są słodziki półsyntetyczne np. sorbitol i ksylitom, które są mniej wydaje ze względu na mniejszą słodycz i nie wpływają aż tak negatywnie na nasze zdrowie.


Słodziki to jedne z najczęściej używanych substancji słodzących, które są szeroko wykorzystywane przez producentów żywności. W połączeniu ze spożywaniem białego cukru nie są już tak zdrowe, jak by się mogło wydawać. Aby zachować dobre zdrowie powinniśmy unikać spożywania nadmiaru jakichkolwiek substancji słodzących, wyjątkiem może być naturalna melasa, która nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie oraz jest stosowana, jako naturalny środek leczniczy np. w chorobach dróg oddechowych.

Jaki słodzik – dodawane do produktów spożywczych np. typu Light wcale nie zabezpieczają nas przed przybieraniem na wadze, a mogą dodatkowo wzmagać ochotę na słodkie pokarmy, powodować alergie czy jak aspartam sprzyjać powstawaniu nowotworów. Stosowane od czasu do czasu mogą uprzyjemnić życie m.in. osobom chorym na cukrzyce, jednak powinny być spożywane z umiarem i ograniczonym zaufaniem.

Warto zapoznać się z tematem: Co trzeba jeść żeby schudnąć

Słodzik szkodzi? Brak kaloryczności nie oznacza, że możemy sięgać po słodziki i produkty je zawierające całkowicie bezkarnie, gdyż tak naprawdę badania nad szkodliwością sztucznych substancji słodzących nadal trwają, a ich wyniki wcale nie są tak zadowalające, jak przekonywali nas jeszcze kilka lat temu dietetycy. Wprawdzie słodziki nie powodują próchnicy i są tanimi oraz niezwykle wydajnymi substancjami słodzącymi, jednak mogą powodować szereg chorób i silnie uzależniać.

Słodzik zamiast cukru

Ostatecznie nie da się jasno określić, co jest zdrowsze – słodzik czy cukier. Ważne, aby unikać spożywania nadmiaru substancji słodzących, które znajdziemy w większości produktów spożywczych. Chcąc cieszyć się słodkim smakiem lepiej sięgać po naturalny miód, który mimo swojej kaloryczności na pewno nie wyrządzi nam krzywdy, jeżeli będzie składnikiem zdrowej i dobrze zbilansowanej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *