Wazektomia skuteczną metodą antykoncepcji

Zwykle kobiety są odpowiedzialne za antykoncepcję w związkach. Panie przyjmują pigułki antykoncepcyjne, stosują wkładki domaciczne i implanty podskórne, a także przyjmują zastrzyki lub przyklejają plastry hormonalne. Niestety, hormony nie mogą być stosowane przez wszystkie kobiety w celu zapobiegania ciąży. W takich sytuacjach mężczyźni mogą przejąć odpowiedzialność za antykoncepcję i zdecydować się na wazektomię.


  • Wazektomia – co to takiego?
  • Dla kogo przeznaczona jest wazektomia?

Nieplanowana ciąża jest dla większości kobiet i mężczyzn ogromnym problemem. „Wpadki” obawiają się zwłaszcza pary z długoletnim stażem, które mają już dzieci i nie planują dalszego powiększania rodziny. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być wazektomia. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Wazektomia – co to takiego?

Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest uniemożliwienie plemnikom przedostawania się do ejakulatu. Ciągłość nasieniowodów jest przerywana podczas zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym. Efektem operacji jest niepłodność ze strony mężczyzny, dzięki czemu kobieta może zrezygnować z innych form antykoncepcji, a mężczyzna z używania prezerwatyw.

Wazektomia nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zabieg jest mało inwazyjny, dlatego już kilka dni po jego wykonaniu można powrócić do codziennego, normalnego funkcjonowania. Jeśli u mężczyzny przeprowadzana jest wazektomia operacja może odbyć się bez wykonywania licznych badań laboratoryjnych i specjalnego przygotowania. Wystarczy, że pacjent przez kilka godzin nie je i nie pije, a po zabiegu przez 2-3 dni ograniczy aktywność, by się zregenerować. Po wazektomii nie powinno się czuć bólu, jednak panowie mogą skarżyć się na niewielki dyskomfort w okolicy moszny.

Dla kogo przeznaczona jest wazektomia?

Wazektomia to męska antykoncepcja o najwyższym stopniu skuteczności. Płodność zanika, a zabieg jest nieodwracalny. Z tego powodu na wazektomię powinni decydować się wyłącznie ci panowie, którzy nigdy nie chcą już mieć dzieci. Przerwanie ciągłości nasieniowodów uniemożliwia zapłodnienie partnerki. Przywrócenie stanu sprzed zabiegu może nie być możliwe, dlatego zastosowanie takiej metody zapobiegania ciąży powinno być dokładnie przemyślane.

Zwykle na wazektomię decydują się mężczyźni w średnim wieku, którzy żyją w stabilnych, stałych związkach i mają już kilkoro dzieci. Młodzi panowie przed założeniem rodziny powinni stawiać na inne metody antykoncepcji z naciskiem na prezerwatywy, które dodatkowo ochronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową