Dieta przeciwzapalna krok po kroku

Dieta przeciwzapalna krok po kroku. Toczące się w naszym organizmie stany zapalne leżą u podłoża wielu chorób. Kolejne badania dowodzą ścisłego związku przewlekłych stanów zapalnych z cukrzycą typu II, chorobami serca, chorobą Alzheimera i wieloma innymi schorzeniami, w tym nowotworami. Jak dzięki diecie redukować stany zapalne w organizmie?

Przeczytaj także: Dieta na przeziębienie

Przewlekły stan zapalny organizmu

Stany zapalne organizmu, bardzo często, są wynikiem wieloletnich zaniedbań żywieniowych. Sytuację dodatkowo pogarsza szybkie tempo życia i przewlekły stres.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz organizm może funkcjonować w nieprawidłowy sposób, a przewlekłych stanów zapalnych nie da się skutecznie wyleczyć z pomocą żadnego leku. Organizm musi je zwalczyć i aby tak się stało, potrzebuje odpowiedniego bodźca, którym jest właściwie skomponowana dieta. Zmiana sposobu odżywiania oraz ograniczenie stresu to sprawdzony sposób na poprawę funkcjonowania organizmu i zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób.

Jedzenie przeciwzapalne

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety warto odwiedzić lekarza i wykonać badania okresowe w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w organizmie toczy się stan zapalny, wystarczy badanie krwi z określeniem poziomu CRP.

Objawem przewlekłego stanu zapalnego mogą być np. kłopoty trawienne, pogorszenie wydolności wysiłkowej, ciągłe zmęczenie i nawracające objawy przeziębienia, jednak najczęściej procesy zapalne wywołane stosowaniem źle skomponowanej diety nie dają wyraźnych objawów. Warto zaznaczyć, że przewlekły stan zapalny, mimo iż nie różni się od stanów zapalnych występujących np. podczas sezonowych infekcji, nie jest możliwy do wyleczenia za pomocą leku przeciwzapalnego. Jedynym lekarstwem jest tutaj dieta, która ma za zadanie wygaszenie ognisk zapalenia i zapobieganie ich ponownemu rozwojowi.

Może cię zainteresować: Jak usunąć cienie pod oczami?

Sekrety zdrowego jedzenia

Jedzenie dla zdrowia – dieta przeciwzapalna bazuje na zasadach, których przestrzeganie nie jest specjalnie trudne. Jej stosowanie ma za zadanie poprawić ogólną kondycję organizmu, więc warto zastanowić się nad zmianą swojego sposobu odżywania, zwłaszcza że dieta przeciwzapalna nie ma nic wspólnego z kontrowersyjnymi sposobami odżywiania.

Dieta przeciwzapalna krok po kroku – zasady

  1. Spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów. Podstawą diety przeciwzapalnej są świeże warzywa i owoce, ziarna zbóż, orzechy, nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza oraz zdrowe tłuszcze, przyprawy i zioła.
  2. Unikanie spożywania nadmiaru mięsa, przede wszystkim tłustego mięsa czerwonego oraz mięsa pochodzącego od zwierząt z intensywnej hodowli, a także innych źródeł białka zwierzęcego częściej niż 2 razy w tygodniu.
  3. Spożywanie 5-6 posiłków w ciągu dnia w stałych odstępach czasu.
  4. Uwzględnienie w codziennym menu jak największej ilości produktów bogatych w naturalne antyoksydanty.
  5. Przestrzeganie zasady takiego komponowania posiłków, aby każdy z nich zawierał węglowodany (40-50% kaloryczności na porcję), białko (20-30% kaloryczności na porcję) i zdrowych tłuszczów (30% kaloryczności na porcję). W codziennym menu powinno znaleźć się także około 40 g błonnika pokarmowego.

Z losowo wybranej kategorii: Apteka internetowa − jak z niej korzystać?

Zdrowie, witalność i długowieczność

Podsumowując, dieta przeciwzapalna nie jest typową dietą odchudzającą, ale sposobem na poprawę stanu zdrowia i ogólnego funkcjonowania organizmu. Stosując się do jej zasad, można codziennie spożywać smaczne, różnorodne i zdrowe posiłki, które dostarczą do organizmu jedynie wartościowych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *