Niacyna działanie
Witamina PP to witamina z grupy b, czyli inaczej witamina B3 (niacyna). Jest ona połączeniem dwóch związków, kwasu nikotynowego (niacyny) i amidu kwasu nikotynowego (nikotynamidu).
PP witamina
Nazwa witaminy PP wzięła się z tego, że niacyna (witaminaPP) jest czynnikiem przeciw pelargycznym (Przeciw Pellagra), czyli chroni organizm przed zachorowaniem na pelagrę wywołaną niedoborem niacyny.
Z innej kategorii: Dobre kosmetyki na trądzik
Witamina pp trądzik
Witamina B3 (vitaminum pp) pełni niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Jest aktywnym uczestnikiem w przemianach metabolicznych węglowodanów, wspomaga układ nerwowy, podawana jest osobom cierpiącym na choroby psychiczne. Niacyna służy organizmowi także rozszerzając naczynia krwionośne i jest aktywna przy tworzeniu czerwonych krwinek. Pomaga w usuwaniu z organizmu tzw. złego cholesterolu i tłuszczu, ale też uczestniczy w tworzeniu tzw. dobrego cholesterolu.
Brak witaminy b objawy
Niedobór witaminy pp powoduje zaburzenia snu, wybuchy złości, rozdrażnienie, czasem nawet depresje. Witamina pp niedobór prowadzi także do biegunek, spadku masy ciała, osłabienia, zawrotów i bólów głowy, zaburzeń pamięci a także szorstkości i zaczerwienienia skóry. Często też niedobór witaminy B3 objawia się wypadaniem włosów i/lub łupieżem.
Z kolei nadmiar tej witaminy w naszym organizmie może prowadzić do arytmii serca, uszkodzenia wątroby, podniesienia poziomu glukozy we krwi, ale też do większej podatności na choroby skóry.
Co zawiera witaminę b
Poziom niacyny możemy sprawdzić za pomocą badania krwi. Witaminy z grupy b produkty – witaminę PP, oprócz przyjmowania gotowych preparatów witaminowych dostępnych w aptekach, możemy uzupełniać spożywając ryby, orzeszki ziemne, drożdże i otręby pszenne. Źródłem niacyny są też mięsa takie jak cielęcina, indyk czy kurczak.
Warto przeczytać także: Ile kcal ma pierś z kurczaka
Witamina b3 występowanie
W mniejszych ilościach możemy dostarczyć ją do organizmu jedząc wieprzowinę, wołowinę, nabiał, groch, fasolę, migdały, soje i grzyby. Przy nadmiernym spożywaniu słodyczy i napojów słodzonych, niacyna jest wytrącana z organizmu. Organizm człowieka nie magazynuje tej witaminy, a jej nadwyżki wydalane są z moczem.
Niacyna dawkowanie
Dawkowanie witaminy PP jest różne dla każdej grupy wiekowej.
- Niemowlęta do 1 roku życia powinny przyjmować dziennie 8-9 mg niacyny. Dzieci w wieku 1-3 lat – 11 mg, 4-6 lat – 14 mg, 7-9 lat – 17 mg.
- Dziewczęta w wieku 10-18 lat powinny dostarczać dziennie 18-20 mg witaminy B3, z kolei chłopcy w wieku 10-18 lat 20-24 mg.
- Dawka dla kobiet w wieku od 18 do 60 roku życia to 14 mg dziennie, a mężczyzn 16 mg. Kobiety w ciąży powinny przyjmować 18 mg niacyny dziennie, a kobiety karmiące 17 mg.