Węglowodany co to jest

węglowdanyCo to sa weglowodany w diecie? Stanowią one podstawę dostarczanej do naszego organizmu energii. Dają nam siłę do prawidłowego funkcjonowania, pozwalają na ochronę białka przed spalaniem oraz towarzyszą szeregowi funkcji i procesów życiowych.

Co to węglowodany

Są to m.in. paliwem dla mózgu, biorą udział w utlenianiu kwasów tłuszczowych oraz stanowią materiał, z którego powstaje glukoza.


Temat z innej kategorii: DAA ultra opinie

Rodzaje węglowodanów

  • Węglowodany proste – często będące przyczyną kłopotów z utrzymaniem właściwej wagi. Zaliczamy tutaj cukry proste, które nasz organizm szybko trawi i przyswaja, przez co dają nam one tylko chwilowy zastrzyk energii.
  • Węglowodany złożone – związki o budowie wielocząsteczkowej, które są doskonałym źródłem długo uwalnianej energii.

wegleWęglowodany możemy także podzielić ze względu na ich przyswajalność przez nasz organizm. Do węglowodanów przyswajalnych zaliczamy np. fruktozę, czyli cukier owocowy, natomiast związkiem cukrowym, którego nasz organizm nie przyswaja jest np. błonnik.


Dziennie zapotrzebowanie na węglowodany powinny zaspokajać ok. 60% naszej dziennej dawki kalorii, należy jednak pamiętać o tym by spożywać je w postaci jak najmniej przetworzonej, gdyż w innym przypadku możemy mieć problemy z utrzymaniem wagi.

Temat, który może cię zaciekawić: Herbaty na odchudzanie

Czy węglowodany są zdrowe? Powinniśmy unikać węglowodanów pochodzących z białej mąki, białego pieczywa, słodyczy i wyrobów cukierniczych oraz innych kalorycznych produktów. Dietę natomiast warto wzbogacić węglowodanami z owoców, warzyw, roślin strączkowych, pełnych zbóż czy naturalnego miodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *