Czy orzechy są zdrowe?

Mixed NutsKtore orzechy sa najzdrowsze? Są to niewątpliwie najzdrowsze spośród wszystkich bakalii, jednak niestety nie należy spożywać ich w nadmiarze. Czy orzeszki ziemne tuczą? Choć smaczne i odżywcze stanowią także bardzo kaloryczną i dostarczającą sporo tłuszczu przekąskę. Dlaczego warto je jeść?

Może cię zainteresować:  Ile kalorii ma jedna kromka chleba w zależności od rodzaju pieczywa

Czy orzechy tuczą?

Różne gatunki orzechów posiadają odmienną kaloryczność, wartości odżywcze oraz właściwości zdrowotne, dlatego warto postawić na urozmaicony jadłospis i łączyć je ze sobą tworząc własne i będące istną bombą witaminową mieszanki. Jeżeli chcemy zachować szczupły wygląd lepiej nie zjadać więcej niż garść orzechów maksimum trzy razy w tygodniu, oczywiście zamiast innej przekąski i tylko w wersji naturalnej – orzechy w czekoladzie, słodkim musli, jogurcie czy z innymi dodatkami stają się jeszcze bardziej kaloryczne. Unikać powinniśmy także orzechów solonych, które dostarczają nam szkodliwego dla zdrowia sodu.

Orzechy wartości odżywcze

W zależności od gatunku orzechy charakteryzują się zróżnicowanymi wartościami odżywczymi. Które orzechy są najzdrowsze?

Losowo wybrany temat: Ciągle jestem głodna

W sklepach znajdziemy szereg gatunków orzechów. Wśród nich najbardziej znane są włoskie, ziemne i laskowe, jednak nie mniej wartościowe dla naszego zdrowia są bardziej „egzotyczne gatunki, jak orzechy makadamia, czy też nerkowca czy pistacje oraz migdały.

Orzechy włoskie właściwości

Rosnące w naszych ogrodach orzechy włoskie odznaczają się szczególnie cennymi właściwościami oraz wartościami odżywczymi. Te włoskie to przede wszystkim ogólnodostępna i tania super żywność – już trzy sztuki dostarczają nam dzienną porcję kwasów Omega 3!

Czy orzechy ziemne są zdrowe

tabelaOprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6 orzechy włoskie zawierają także komplet witamin i minerałów, polifenole, błonnik pokarmowy, kwas elagowy oraz fitosterole korzystnie wpływające na kobiecy układ hormonalny, zwłaszcza w okresie menopauzy.

Orzechy włoskie wartości

Orzechy włoskie pomagają regulować procesy trawienne, poprawiają funkcjonowanie nerek, korzystnie oddziałują na pracę mózgu, działają przeciwzapalnie oraz odżywiają skórę. W celach zdrowotnych stosuje się także zielone i jeszcze niedojrzałe orzechy – przygotowana z nich nalewka wykazuje silne działanie łagodzące bóle brzucha powodowane m.in. zatruciami pokarmowymi oraz niestrawnością.

Ile kalorii mają orzechy włoskie?

Orzechy włoskie to około 654 kcal w 100 g, więc ich kaloryczność jest znaczna. Nie mniej energii dostarczają nam orzechy laskowe – 628 kcal w 100 g, orzechy brazylijskie – 656 kcal w 100 g, orzechy nerkowca – 553 kcal w 100 g, pistacje – 557 kcal w 100 g, migdały- 575 kcal w 100 g, orzeszki ziemne – 567 kcal w 100 g. Najwięcej kalorii spośród wszystkich gatunków orzechów dostarczają nam pekany – ich wartość kaloryczna to 691 kcal w 100 g.

Orzechy arachidowe zdrowie

Jak widać orzechy to dość kaloryczny przysmak, jednak i tak warto uwzględnić je, jako składnik zdrowej diety, gdyż oprócz kalorii dostarczają do organizmu także cennych kwasów tłuszczowych, wartościowego białka, licznych witamin oraz minerałów, a także nie zawierają cholesterolu i charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, czyli nie wpływają na szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.

Orzechy a dieta

Wydawać by się mogło, że ze względu na swoją kaloryczność należny całkowicie wyeliminować orzechy z diety osób odchudzających się, jednak prowadzone nad ich działaniem badania wskazują na coś zgoła innego. Badania dowodzą, że spożywanie orzechów może sprzyjać szybszemu chudnięciu – jak to możliwe?

Jakie orzechy na odchudzanie?

Orzechy sprzyjają odchudzaniu, gdyż zawarte w nich składniki aktywnie wpływają na przyśpieszenie metabolizmu, obniżają poziom złego cholesterolu oraz regulują trawienie, dzięki czemu możemy szybciej gubić zbędne kilogramy. Ponadto orzechy dają długie uczucie sytości i zmniejszają apetyt na słodycze, które najczęściej są przyczyną niekontrolowanego przybierania na wadze.

Warto przeczytać: Problemy ze snem przyczyny

Orzechy ziemne witaminy

Moim Zdaniem! Orzechy moim zdaniem nie nadają się kompletnie do odchudzania, ponieważ mimo swoich dobroczynnych właściwości zdrowotnych są bardzo kaloryczne a jak wiadomo przy odchudzaniu staramy się obcinać kalorie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *