Dieta dla 13 latki

dietOdchudzanie dzieci jest niezwykle trudnym procesem ze względu na większe zapotrzebowanie rosnącego i dojrzewającego organizmu na składniki odżywcze. Paradoksalnie w tym okresie za większość przypadków nadwagi odpowiada nie nadmiar spożywanych kalorii, a brak ruchu i pełna pustych kalorii, Fast foodów, napojów gazowanych i słodyczy dieta, która nie dostarcza żadnych wartości odżywczych i często bywa przyczyną niedoborów witamin i minerałów, które powodują zaburzenia w rozwoju dziecka.

Dieta dla 17 latki

Dobowe zapotrzebowanie energetyczne nastolatek w wieku 13 – 17 lat jest znacznie wyższe niż u osób dorosłych. W tym okresie należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktów żywnościowych, które zaspokoją duże zapotrzebowanie organizmu na białko, żelazo, wapń, magnez a także inne witaminy oraz minerały.

Zdrowa dieta dla 13 latki powinna zawierać wartościowe tłuszcze np. olej rzepakowy i oliwę z oliwek, chude mięsa i ryby, warzywa i owoce – minimum 5 porcji dziennie, węglowodany złożone zapewniające długie uczucie sytości np. gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo i brązowy ryż, a także produkty mleczne.

Temat z innej kategorii: Jak prawidłowo dobrać stanik

Dieta dla nastolatek

U nastolatków nie można stosować żadnych diet przeznaczonych dla dorosłych, gdyż znaczne ograniczenie kaloryczności posiłków u dzieci w wieku szkolnym będzie powodowało zaburzenia pamięci i koncentracji oraz niekorzystnie wpłynie na pracę całego organizmu sprzyjając m.in. anemii. W przypadku dziewczynek z dużą nadwagą najlepiej skonsultować plan żywieniowy z dietetykiem i wykonać badania mogące wykazać ewentualne zaburzenia sprzyjające nadwadze.

Dieta dla 11 latki

wiedzaJeżeli dziecko jest zdrowe i nie posiada dużej nadwagi najczęściej wystarczy zastosować zasady zdrowego żywienia poprzez komponowanie menu na bazie naturalnych składników i eliminację produktów sprzyjających nadwadze m.in. białego cukru, białej mąki, makaronów, dań barowych oraz słodyczy i napojów gazowanych zawierających m.in. biały cukier i szkodliwe dla zdrowia słodziki.


Dieta dla 15 latki jadłospis

Dziecko powinno spożywać 5 posiłków w ciągu dnia, zjadać wartościowe i dodające energii śniadanie (np. płatki owsiane z jogurtem naturalnym i owocami), które zapewni dawkę energii i zapobiegnie spadkowi glukozy we krwi. W diecie dziecka ważnym składnikiem jest także niegazowana woda mineralna, która powinna stanowić podstawowy napój także osób dorosłych. W trakcie odchudzania dziecka warto do minimum ograniczyć przygotowywanie posiłków smażonych i zastąpić je daniami gotowanymi na parze, pieczonymi, duszonymi lub grillowanymi bez tłuszczu.

fortyDieta dla dzieci z nadwagą

U dzieci z nadwagą kluczową rolę odgrywa nie tylko właściwe żywienie, ale także aktywność fizyczna. Dodatkowe zajęcia sportowe, wizyty na basenie, spędzanie aktywnie czasu na świeżym powietrzu oraz inne formy ruchu pomogą szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i zabezpieczą przed ponownym przybieraniem na wadze. Ważne, aby ruch sprawiał dziecku przyjemność, a nie był karą za wcześniejsze błędy żywieniowe rodziców.

Wprowadzenie zasad zdrowego żywienia oraz nakłanianie dziecka do ruchu to sposób na skuteczne i bezpieczne dla zdrowia odchudzanie nastolatków. Lekarze alarmują, że znaczna większość dzieci i młodzieży posiada nadprogramowe kilogramy, które powodują wczesne występowanie groźnych dla zdrowia chorób jak np. nadciśnienie i cukrzyca typu II, dlatego warto zmienić sposób odżywiania całej rodziny i pożegnać zgubne nawyki żywieniowe, które powodują problemy nie tylko zdrowotne, ale także emocjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *