Sól a zdrowie
Czy sól szkodzi zdrowiu? Sól uważana jest często za cichego zabójcę. Jej niewielkie ilości w diecie nie są szkodliwe, jednak nadmiar może prowadzić do bardzo poważnych chorób. Ograniczenie spożycia soli jest dość trudne, gdyż występuje ona w większości przetworzonych produktów spożywczych, które są zwykle podstawą naszej diety.
Sól peklowa a zdrowie
Sól kuchenna, czyli chlorek sodu NaCl spożywana w rozsądnych ilościach przyczynia się do zachowania równowagi kwasowo – zasadowej naszego organizmu oraz reguluje jego gospodarkę wodną. Często słyszymy, że podczas uporczywych biegunek i wymiotów np. podczas przebiegu grypy żołądkowej pierwszą pomocą przy odwodnieniu może być picie niewielkich ilości posolonej wody, która uzupełni niedobór elektrolitów.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na celulit
Sól a nadciśnienie
To wszystko prawda, ale należy pamiętać, że większość z nas soli potrawy zbyt dużo i dodatkowo spożywa bogate w sól kuchenną Fast foody, słone przekąski np. chipsy, oraz zupki w proszku, wędliny, konserwy, wyroby garmażeryjne, gotowe dania i mieszanki przyprawowe, które powodują, że zaczynamy cierpieć z powodu nadmiaru soli w diecie.
Spożywanie nadmiaru soli wiąże się z różnymi chorobami m.in.:
- Zaburzeniami pracy nerek i zatrzymywaniem wody w organizmie
- Nadciśnieniem prowadzącym do zawałów i udarów oraz chorób serca
- Zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów m.in. żołądka
- Zakażeniami bakterią Helicobacter pylori
Osteoporozą
Duże spożycie soli i nadmierna podaż sodu w diecie jest często przyczyną przedwczesnych zgonów, zwłaszcza z powodu niewydolności układu krążenia. Na zgubne działanie soli kuchennej narażone są w szczególności małe dzieci, u których nadmiar soli coraz częściej przekłada się na problemy z nerkami oraz nadciśnienie w bardzo młodym wieku oraz osoby starsze i obarczone schorzeniami związanymi z podeszłym wiekiem.
Warto przeczytać także: Mam grube nogi
Nadmiar soli w diecie prowadzi do bardzo poważnych chorób, jednak często nie jesteśmy w stanie pogodzić się z koniecznością ograniczania jej spożycia, gdyż nasz smak przyzwyczaił się do potraw słonych. Tak naprawdę tylko na początku stosowania diety bez soli cierpimy z powodu jej braku, a nasz smak przyzwyczaja się do naturalnych aromatów, które nie są tłumione nadmiarem soli.
Przyprawę tą z powodzeniem możemy zastąpić naturalnymi świeżymi lub suszonymi ziołami, które nadają posiłkom lekko słony posmak. Tak naprawdę ograniczenie spożycia soli nie jest trudne, a jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez słonego smaku możemy stosować mniej szkodliwą i naturalną sól morską, która zawiera wiele cennych dla zdrowia minerałów
Sól kuchenna a zdrowie
Najważniejszy jest umiar – małe ilości soli w diecie nikomu nie zaszkodzą, jednak jej nadmiar często jest bardzo zgubny, gdyż tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić ile soli dziennie spożywamy. Jeżeli decydujemy się na stosowanie zdrowej diety musimy dokładnie czytać etykiety i unikać produktów, które zawierają duże ilości chlorku sodu. Wówczas mamy pewność, że posolona kanapka czy ziemniaki nie wyrządzą nam krzywdy oraz, że poziom sodu w naszym organizmie pozostanie na właściwym poziomie.