Dieta cukrzycowa typu 2 jadłospis

dieta-cukrzycowa-zaletyDieta dla cukrzyków typu 2 jadłospis – Cukrzyca stała się jedną z częstszych chorób XXI wieku i niestety jej pojawienie się jest zwykle związane z naszą nieodpowiednią dietą i trybem życia. Aby móc normalnie funkcjonować z cukrzycą koniecznie musimy nauczyć się właściwie komponować nasz jadłospis, aby móc utrzymać stały poziom cukru we krwi i odpowiednio kontrolować chorobę.

Dieta cukrzycowa przykłady

Cukrzyca wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego oraz stosowania właściwej diety, która pozwoli uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań. Dieta ta to specjalnie opracowany plan żywieniowy, który może być stosowany także u osób zdrowych. Stosowanie diety cukrzycowej może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia choroby oraz pozwala zapewnić sobie zdrowe i wartościowe posiłki.

Przeczytaj także: Niedobór potasu i magnezu

Zasady diety dla cukrzyków

Osoby ze zdiagnozowana cukrzycą mają dietę układaną indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej rodzaju. Ludzie zdrowi, którzy chcą dietę cukrzycową stosować profilaktycznie mogą korzystać z jej uniwersalnych zasad, które zakładają:

 • Eliminację z jadłospisu białego cukru, słodyczy, słonych przekąsek i innych pustych kalorii
 • Eliminację z jadłospisu dań tłustych i Fast foodów
 • Włączenie do codziennych posiłków dużej ilości świeżych warzyw i owoców
 • Ostrożne spożywanie soków owocowych, które mogą być źródłem białego cukru i sztucznych substancji słodzących
 • Spożywanie dużej ilości węglowodanów złożonych w postaci pełnych zbóż, które zapobiegają spadkowi glukozy we krwi
 • Kontrolę indeksu glikemicznego spożywanych pokarmów, który powinien wynosić mniej niż 50
 • Spożywanie kilku ( 5- 6) niewielkich posiłków w ciągu dnia
 • Ograniczenie spożywania pokarmów wpływających na wzrost poziomu  złego cholesterolu
 • Włączenie do diety dużej ilości ryb

Zobacz również temat: Brak ochoty na współżycie przyczyny

Dieta cukrzycowa typ 2

Aby była ona odpowiednio zbilansowana należy właściwie komponować posiłki pod względem wartości odżywczych. W naszych codziennych posiłkach nie może zabraknąć źródeł białka roślinnego i zwierzęcego, które powinno stanowić ok. 12 – 15% dobowej dawki energii, węglowodanów złożonych – 55 – 60% oraz tłuszczów – 20 – 30%.

dieta-cukrzycowa-jadlospis
Dieta dla cukrzyków wymaga rezygnacji ze smażenia spożywanych pokarmów i zastąpienia tego procesu obróbki gotowaniem, pieczeniem, duszeniem, gotowaniem na parze lub grillowaniem bez dodatku tłuszczu. Do przygotowywania potraw powinno się używać dobrej jakości tłuszczów np. oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.

Cukrzyca dieta cukrzycowa

Opisywana dieta nie jest skomplikowanym planem żywieniowym, a różnorodność spożywanych pokarmów pozwala na ustalenie dobrze zbilansowanego oraz smacznego menu. Ważne, aby stale kontrolować indeks glikemiczny poszczególnych składników przygotowywanych dań i stosować się do wcześniej przedstawionych zasad diety.

Cukrzyca atakuje ukrytkiem i dlatego bywa nazywana „cichym zabójcą”. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż posiadamy problem związany z chorobą, a do lekarza zgłaszamy się w momencie poważnego zaawansowania dolegliwości. Objawami, które powinny nas zaniepokoić są:

 • Ciągle zmęczenie i nadmierna senność
 • Napadowe dziwne zachowanie np. bełkotanie i chwiejny chód oraz charakterystyczny acetonowy zapach z ust mylony często z alkoholem
 • Wzmożone pragnienie i konieczność picia w nocy

Warto przeczytać temat: Detoksykacja organizmu domowe sposoby

Dieta na cukrzycę typu 2

Jeżeli zauważymy u naszych bliskich powyższe objawy należy jak najszybciej szukać pomocy lekarza. W przypadku nagłego wstrząsu cukrzycowego – dziwne zachowanie oraz objawy podobne do stanu upojenia alkoholowego należy natychmiast wezwać karetkę, gdyż stan ten jest zagrożeniem dla życia i może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *