Błonnik na odchudzanie
Błonnik stanowi podstawę zdrowej diety i ma niebagatelny wpływ na powodzenie terapii odchudzających. Jak on działa? Dlaczego jest tak ważny dla prawidłowego trawienia?
Błonnik a odchudzanie
Rola jego w odchudzaniu opiera się na kilku funkcjach. Przede wszystkim reguluje nasze procesy trawienne, pomaga pozbyć się zalegających w jelitach resztek pokarmowych, które zatruwają organizm oraz sprawia, że dłużej czujemy się syci, więc możemy mniej zjeść.
Czym jest błonnik?
Błonnik, inaczej nazywany włóknem pokarmowym stanowi mieszaninę substancji roślinnych, których nasz organizm nie trawi, dzięki czemu przechodząc przez układ pokarmowy działa on jak miotła i wymiata przylegające do ścian jelit niestrawione resztki. Składa się w większości ze związków polisacharydowych, które mogą być rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodze.
Polski błonnik owsiany
Błonnik rozpuszczalny w wodzie, który znajdziemy m.in. w owocach cytrusowych, niektórych warzywach np. w marchwi, otrębach oraz brązowym ryżu wpływa przede wszystkim na naszą przemianę materii, natomiast błonnik nierozpuszczalny w wodzie działa bezpośrednio w naszych jelitach i pomaga zapobiegać zaparciom oraz oczyszcza organizm z resztek pokarmowych, a także pomaga usuwać z ustroju toksyny. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie jest częścią otoczki nasiennej zbóż, znajdziemy go w pełnoziarnistym pieczywie, warzywach i owocach, także suszonych m.in. śliwkach oraz w roślinach strączkowych.
Jaki błonnik na odchudzanie
Wraz ze zmianą naszego trybu życia oraz odżywiania w diecie brakuje błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Przetworzone produkty spożywcze, nadmiar słodyczy i gotowych dań oraz brak ruchu wpływają na spowolnienie naszego metabolizmu i kumulowanie się tkanki tłuszczowej. Coraz częściej cierpimy na zaparcia, problemy jelitowe i różnorodne schorzenia dieto-zależne, w których błonnik odgrywa ważną rolę terapeutyczną.
Xenea błonnik
Zdrowe odchudzanie wymaga wprowadzenia do naszej diety źródeł naturalnego błonnika, przede wszystkim pochodzącego z naturalnych produktów, którymi urozmaicimy dietę i wpłyniemy na redukcje zbędnych kilogramów.
Błonnik pomaga nam w odchudzaniu poprzez swoje właściwości obniżania poziomu glukozy we krwi, zapobiega nagłym napadom głodu oraz daje długotrwałe uczucie sytości, co jest niezwykle ważne w trakcie stosowanie diety. Jego właściwości wpływania na wydzielanie insuliny oraz zdolność obniżania poziomu cukru we krwi mają ogromny wpływ na powodzenie terapii odchudzającej, a tym samym chronią nas przed wystąpieniem cukrzycy bezpośrednio powiązanej ze stosowaniem niewłaściwej diety.
Dzienne zapotrzebowanie na błonnik
Posiada on także właściwości obniżające poziom złego cholesterolu, reguluje florę bakteryjną układu pokarmowego, przyspiesza przemianę materii oraz pomaga naturalnie usuwać toksyny z organizmu, które zwykle blokują procesy utraty wagi i są bezpośrednią przyczyną naszego złego samopoczucia.
Dieta bogata w błonnik – sprzyja naszemu zdrowiu, ale przyjmowanie tego składnika w nadmiarze może skutkować licznymi dolegliwościami i być niebezpieczne dla zdrowia. Dzienna norma dotycząca spożycia błonnika dla osoby dorosłej wynosi 40 g, a podczas stosowanie diety bogatej w błonnik musimy spożywać minimum 2 litry niegazowej wody mineralnej dziennie.
Błonnik na odchudzanie opinie
Ułatwia on odchudzanie i jest niezastąpiony w profilaktyce różnorodnych schorzeń m.in. układu pokarmowego, sercowego, cukrzycy, nowotworów oraz nadciśnienia. Spożywając go codziennie w rozsądnych dawkach zapobiegamy otyłości, szybciej chudniemy i przeciwdziałamy efektowi jojo, który może nas dopaść podczas stosowania restrykcyjnych i źle dobranych diet.