Dieta śródziemnomorska opinie

dieta śródziemnomorska jadłospis na cały tydzieńDieta śródziemnomorska stosowana jako nasz codzienny jadłospis stanowi doskonały sposób na długowieczność i dobre zdrowie. Co decyduje o jej walorach prozdrowotnych? Jakie są wady tego sposobu odżywiania?

Dieta śródziemnomorska zasady

Dieta właściwa dla mieszkańców okolic Morza Śródziemnego pozwala znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu chorób m.in. układu krążenia, układu pokarmowego oraz nowotworów. Osoby stosujące, na co dzień jadłospis tej właśnie diety cieszą się także znacznie lepszym samopoczuciem oraz przypływem sił witalnych, które pozwalają aktywnie korzystać z życia.

Warto przeczytać także: Niedobór potasu i magnezu

Przepisy diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska zakłada spożywanie dużej ilości świeżych produktów, dzięki czemu nie tylko możemy zachować szczupłą sylwetkę, ale także korzystać z naturalnych witamin i minerałów oraz antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na zdrowie.

  • W diecie śródziemnomorskiej podstawę jadłospisu stanowią:
  • Świeże owoce i warzywa właściwe dla tej strefy klimatycznej
  • Oliwa z oliwek tłoczona na zimno we własnych domach oraz na lokalnych plantacjach

Dieta śródziemnomorska efekty

Stosując ten rodzaj diety należy zadbać nie tylko o właściwy jadłospis, ale także dużą dawkę aktywności fizycznej. Unikać należy natomiast spożywania tłustych i ciężkostrawnych pokarmów, nadmiaru tłustego nabiału, także serów pleśniowych, jak i alkoholi wysokoprocentowych oraz palenia tytoniu. W czasie stosowania diety dopuszczone jest picie niewielkich ilości dobrego, najlepiej domowego wina do posiłków, które wzmaga trawienie i pozwala usprawnić pracę układu krążenia.

Zapoznaj się także z tematem: Jak przyśpieszyć metabolizm

Dieta śródziemnomorska książka

Ogromną zaletą diety śródziemnomorskiej jest jej uniwersalność, dzięki czemu może być stosowana przez całe rodziny i nie wyrządzi szkody naszemu zdrowiu. Zasady diety możemy stosować nawet przez całe życie, dzięki czemu nie tylko zachowamy szczupłą sylwetkę, młody wygląd oraz będziemy cieszyć się długowiecznością, ale także unikniemy szeregu poważnych chorób dietozależnych i cywilizacyjnych m.in. cukrzycy.

dieta śródziemnomorska piramida

Jak pokazują liczne badania osoby stosujące dietę śródziemnomorską znacznie rzadziej chorują i nie doskwiera im problem otyłości, co jest dowodem na dobroczynne działanie tego typu odżywiania.

Przeczytaj także: Porady dla kobiet

Wady diety – Niestety taka dieta jest dość trudna do stosowania, zwłaszcza, jeżeli nie zamieszkujemy w dużych miastach, gdzie bez problemu możemy mieć dostęp do świeżych i dobrej jakości produktów spożywczych np. ryb. Dieta ta nie należy także do najtańszych, jednak naprawdę warto zastanowić się nad wdrożeniem tego planu żywieniowego, gdyż znacznie zyska na tym nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *