Kolagen naturalny – co warto o nim wiedzieć?
Popularność kolagenu naturalnego stale wzrasta. Posiada on zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Czym jest ten produkt i jak się go stosuje?
Czym jest kolagen naturalny?
Kolagen naturalny to typ substancji, którą wytwarza się w laboratoriach chemicznych. Jest on wytwarzana po to, byśmy mogli uzupełniać braki kolagenu, który sam wytwarza ludzki organizm. Jest to więc substancja pozaustrojowa, która w zasadzie powinna raczej być nazywana kolagenem nienaturalnym (w przeciwieństwie do tego, który sam jest wytwarzany przez ludzki organizm). Kolagen ludzki to inaczej tzw. białko młodości. Buduje on zęby, kości, ścięgna – jest niezwykle elastyczny, podatny na napięcie oraz rozciąganie.
Z innej kategorii: Delikatne tatuaże dla dziewczyn
Podobnie jak klej łączy tkani i kości. Wpływa on na to, że skóra jest elastyczna i wyróżnia się młodym wyglądem. Naturalne jest niestety to, że wraz z upływem lat włókna kolagenowe twardnieją, a tym samym na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, traci się jej jędrność i gęstość. Jednak we współczesnej kosmetologii jest na to lekarstwo. Już w latach 80. XX wieku stosowano kolagen pochodzenia zwierzęcego, który miał za zadanie wyrównywanie powierzchni skóry, usuwać zmarszczki i blizny, a oprócz tego modelować owal twarzy. Ponadto stosowano kolagen zwierzęcy w formie wypełniacza tkankowego w zabiegach medycyny estetycznej. Dzięki temu popularność kosmetyków z kolagenem stale wzrastała, co sprawiło, że zaczęto szukać niezwierzęcych źródeł kolagenu, np. z ludzkich tkanek czy z roślin. Ostatecznie doszło do tego, że pojawił się na rynku kolagen naturalny – żel pochodzący z jednego z gatunków ryb słodkowodnych.
Zastosowanie kolagenu naturalnego
Istnieje kilka różnych firm, które oferują kolagen naturalny. Jego głównymi zadaniami są:
– usuwanie blizn i rozstępów
– niwelowanie łupieżu
– zwalczanie cellulitu
– wygładzanie skóry
– eliminowanie zmarszczek
– łagodzenie objawów alergii
– chronienie przed powstawaniem żylaków
Stosuje się również kolagen naturalny do twarzy, paznokci i włosów w celach profilaktycznych. Osłania on bowiem słabe tkanki przed szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników. Oprócz tego białko młodości ma swoje zastosowanie medyczne – jest pomocny przy leczeniu osteoporozy czy paradontozy, a także stwardnienia rozsianego i chorób nowotworowych. Jak widać warto go stosować niezależnie od wieku i stanu skóry, ma bowiem na nas zbawienny wpływ. Im szybciej zaczniemy, tym skuteczniej zapobiegniemy starzeniu się skóry i osłabianiu się tkanek.
Może cię zainteresować temat: Przebarwienia skóry twarzy
Naukowy punkt widzenia
Zdaniem naukowców tzw. naturalny kolagen nie jest w stanie przeniknąć w głąb skóry, a to sprawia, że nie da on aż tak spektakularnych efektów, o jakich zapewniają producenci. Nie oznacza to jednak tym samym, że nie działa. Wpływa jak najbardziej korzystnie na skórę, choć niestety dzieje się to jedynie powierzchownie. Tworzy on na jej powierzchni barierę proteinową, która wspomaga nawilżanie. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj kolagenu nigdy nie zastąpi tego, który w sposób naturalny produkuje nasza skóra.