Jaką dietę oczyszczającą warto stosować?

Jakiś czas temu zrobiło się bardzo głośno o dietach oczyszczających, tzw. detoksach. Powstało wiele teorii na ich temat. Niektórzy zachwalają działanie takich diet, inni stanowczo je odradzają. W tym artykule zastanawiamy się, czy dieta oczyszczająca ma sens i jeśli tak, to jaką warto stosować, aby poczuć się lepiej.

Dieta oczyszczająca – czyli jaka?

Dieta oczyszczająca ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki jej stosowaniu człowiek czuje się lżejszy, szczuplejszy a nawet zdrowszy.

Niektórzy stosują taką dietę, aby zrzucić zbędne kilogramy, jednak jest to jedynie efekt uboczny detoksu. Najczęściej mniejsza wiąże się z utratą nagromadzonych w organizmie płynów, nie tłuszczu. Dieta oczyszczająca to dobry wstęp do zmiany nawyków żywieniowych i rozpoczęcie diety odchudzającej.

Przykłady diet oczyszczających, wady i zalety

1. Głodówka

Jedną z diet oczyszczających jest po prostu głodówka. Polega ona na eliminacji produktów stałych. Należy pić bardzo dużo wody i naparów ziołowych. Po dniu dietę wzbogaca się o soki warzywne. W późniejszym czasie można jeść również owoce.

zalety: zmiana zauważalna jest bardzo szybko

Wady: trudno jest przestrzegać tak ubogą dietę, mogą być odczuwane zmęczenie i bóle głowy, nie można jej stosować dłużej niż 3-4 dni

2. Dieta sokowa

Swego czasu jedną z najpopularniejszych diet oczyszczających była dieta sokowa. Dziś ma już wiele odmian, ale wszystkie opierają się na piciu kilku litrów mieszanki soków owocowych lub warzywno-owocowych. Można ją stosować nawet przez tydzień.

Zalety: przy dobrym rozplanowaniu nie odczuwa się monotonii, może być bardzo smaczna

Wady: źle zbilansowana znacznie osłabi organizm przy długim stosowaniu, gwałtownie przyspiesza przemianę materii.

3. DETOX profesjonalny

Jedną z opcji, która zyskuje na popularności, jest profesjonalna dieta oczyszczająca. Jest to zestaw posiłków złożony z lekkostrawnych dań przygotowanych metodą sous vide. NIe ogranicza się do konkretnej grupy produktów. Dietę DETOX oferuje m.in. dieta pudełkowa Kraków

Zalety: nie ma ryzyka niedoborów, posiłki są zróżnicowane i smaczne, można ją stosować nawet przez trzy tygodnie

Wady: na początku mogą wystąpić bóle głowy

Czy warto stosować dietę oczyszczającą?

Dieta oczyszczająca stosowana rzadko i przez krótki okres nie jest ryzykowna, o ile dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Niestety, popularne diety zazwyczaj głodzą ciało, zamiast je odżywić – jak to jest w przypadku głodówki i źle zbilansowanej diety sokowej. Warto zatem stosować dietę oczyszczającą przygotowaną przez specjalistów, jak w przypadku cateringu dietetycznego. Dzięki temu organizm zostanie oczyszczony, ale bez ryzyka niedoborów.