Te badania serca warto wykonywać regularnie!

Odpowiednie badania serca pozwalają na szybką i dokładną ocenę jego stanu. Dzięki nim można w porę wykryć różne nieprawidłowości i rozpocząć skuteczne leczenie. Oto badania serca, w których warto brać udział regularnie!

Serce jest każdego dnia narażone na różne negatywne czynniki, które zaburzają jego prawidłową prace. Stres, nieodpowiednia dieta, brak ruchu to tylko niektóre z nich. Właśnie dlatego lekarze uczulają pacjentów, jak ważne są systematyczne badania serca.

Dzisiaj możemy korzystać z szeregu różnych badań pozwalających na ocenę kondycji serca – są to badania bezbolesne, łatwe i szybkie w wykonaniu, które dodatkowo nie muszą kosztować nas ani złotówki. O czym warto pamiętać?

Pomiar ciśnienia krwi

Nieprawidłowe wyniki pomiaru ciśnienia krwi, przede wszystkim nadciśnienie, oznaczają zwiększone ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Zwykły pomiar ciśnienia krwi jest bardzo prosty i można wykonać go w różnych punktach – w ośrodkach zdrowia, aptekach. Można też zakupić własny ciśnieniomierz.

Lipidogram

Jednym z podstawowych badań krwi stosowanych w przypadku diagnostyki chorób serca jest lipidogram. To badanie, które polega na określeniu wartości czterech czynników:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol LDL
  • cholesterol HDL
  • trójglicerydy

Zbyt wysokie stężenie tych parametrów wiąże się z podwyższonym ryzykiem miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawałów serca.

Glukoza z krwi

Przy okazji badania lipidogram warto także sprawdzić poziom glukozy z krwi.

Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że podwyższone wyniki cukru we krwi mogą wskazywać nie tylko na cukrzyce, ale również na problemy ze sercem.

Badanie EKG

Badania EKG, czyli badania elektrokardiograficzne pozwalają na ocenę pracy serca z wykorzystaniem elektrycznych pomiarów jego czynności. Najczęściej przeprowadza się takie badania USG jak:

  • podstawowe – test w spoczynku
  • wysiłkowe – test pod wpływem wysiłku
  • Holter – badanie specjalnym urządzeniem noszonym przez pacjenta przez 24 godziny

Na badania serca zaprasza Synexus – centrum medyczne Katowice. Zapisz się już teraz on-line!