Objawy przeziębienia u dziecka – jak sobie z nimi poradzić?
Dzieci z obniżoną odpornością bardzo łatwo się przeziębiają. Przeziębienie może wywołać ponad 200 różnych wirusów (w tym rinowirusy), ale nie jest to groźna choroba. Ten rodzaj infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych może być niebezpieczny jedynie dla noworodków. Przeziębienie u starszych dzieci najczęściej można spokojnie wyleczyć domowymi sposobami.
Gorączka u dziecka
Jednym z charakterystycznych objawów przeziębienia jest gorączka. Bardzo wielu rodziców widząc, że ich dziecko ma podwyższoną temperaturę, od razu skupia się na jej obniżeniu. To częsty błąd. Lekki stan podgorączkowy jest dobrym symptomem, który wysyła ciało. Podwyższona temperatura to sygnał, że organizm podjął walkę z chorobą. Tkanki są wtedy lepiej ukrwione, więc białe krwinki mogą szybciej i skuteczniej niszczyć wirusy przeziębienia.
Gorączkę należy obniżać dopiero wtedy, gdy temperatura robi się zbyt wysoka. U starszych dzieci granicą jest 38°C, a u niemowląt 37,5°C. Temperaturę należy mierzyć co 3-4 godziny. Dlaczego to takie ważne? Organizm dziecka nie jest tak odporny na działanie wysokiej gorączki jak organizm osoby dorosłej. Zbyt wysoka temperatura wpływa negatywnie na wątrobę, nerki, układ nerwowy i układ krążenia dziecka. Jak zmierzyć dziecku temperaturę?
W przypadku niemowląt najłatwiej zmierzyć gorączkę w odbycie, u starszych dzieci sprawdzi się pomiar w ustach, pachwinie lub pod pachą. Mierząc dziecku temperaturę w innym miejscu niż pacha, należy pamiętać, że temperatura w ustach jest o 0,3°C wyższa niż pod pachą, a w odbycie o 0,5°C.
Przeczytaj również: Pocenie na twarzy
Jeśli dziecko gorączkuje, należy dbać aby dużo w tym czasie piło – wodę, herbatki owocowe lub w przypadku niemowląt mleko mamy. U starszych dzieci dobrze sprawdzi się do picia napar z liści maliny, który działa również przeciwgorączkowo. Należy też regularnie sprawdzać, czy dziecko nie jest spocone i w razie potrzeby przebierać je w suche ubranie. Przy zbijaniu gorączki pomocne będą również preparaty przeciwgorączkowe przeznaczone dla dzieci oraz kąpiele ochładzające i chłodne okłady.
Przeziębienie u dzieci – katar i zatkany nos
Podczas przeziębienia zawsze pojawia się katar. To najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby (na przykład w przypadku grypy katar nie zawsze się pojawia). Katar w pierwszej fazie przeziębienia jest wodnisto-śluzowy, a w kolejnych dniach gęstnieje. Towarzyszy mu uczucie zatkanego nosa, drapanie w gardle oraz kichanie. Katar jest najbardziej uciążliwą dolegliwością podczas przeziębienia. W przypadku gdy obie dziurki nosa są zatkane, dziecko może mieć problemy z oddychaniem i spokojnym snem, może często płakać i marudzić oraz stracić apetyt.
Podczas leczenia kataru nie należy stosować na własną rękę kropel do nosa. Krople podrażniają delikatną śluzówkę i tylko pediatra może zadecydować, kiedy są one niezbędne podczas choroby. W takim razie, w jaki sposób leczyć katar? Pomocna będzie sól morska lub roztwór soli fizjologicznej (można je kupić w każdej aptece).
Warto przeczytać: Autohipnoza odchudzanie
Dziecko powinno regularnie oczyszczać nos, wydmuchując raz jedną raz drugą dziurkę. U niemowląt zalegającą wydzielinę można usunąć specjalną gruszką. W przypadku kataru bardzo ważne jest nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Do tego celu można użyć specjalnych nawilżaczy powietrza lub po prostu rozwiesić w pokoju mokre ręczniki, które schnąc, będą uwalniały wilgoć. Podobnie jak w przypadku gorączki, podczas kataru dziecko musi być dobrze nawodnione.
Co robić w przypadku kaszlu?
Kolejnym objawem przeziębienia u dziecka jest kaszel. Infekcja zwykle zaczyna się od męczącego, suchego kaszlu, a po kilku dniach zaczyna się kaszel mokry. Leczenie rozpoczyna się od właściwego rozpoznaniu rodzaju kaszlu. Dlaczego to takie ważne? Na każdy kaszel stosuje się inne specyfiki, a podanie niewłaściwego zaostrza objawy choroby.
Przy kaszlu suchym trzeba przede wszystkim zahamować odruch kasłania i pomóc organizmowi przejść do kolejnej fazy choroby, czyli do kaszlu mokrego, który oczyszcza drogi oddechowe. Za to przy kaszlu mokrym dąży się do jak najczęstszego kasłania, dzięki temu zalegająca wydzielina szybciej wydostaje się z organizmu. Podanie preparatu wykrztuśnego przy kaszlu suchym podrażnia oskrzela i bardzo męczy. Za to źle leczony mokry kaszel powoduje duszenie i przedłuża objawy choroby.
Jak domowymi sposobami można złagodzić kaszel? Podstawą jest podawanie odpowiednich syropów przeciwkaszlowych, w każdym etapie choroby. Dla starszych dzieci pomocne będą również inhalacje nad miską z gorącą wodą. Wystarczy do wody dodać szałwię, rumianek lub olejki eteryczne, posadzić dziecko nad miską i zasłonić mu głowę ręcznikiem. Bardzo małe dzieci należy natomiast wziąć ze sobą do łazienki i odkręcić kran z gorąca wodą.
Z innej kategorii: Przepis na placki ziemniaczane z cukinią
Pomieszczenie wypełni się parą, która dodatkowo nawilży śluzówkę. Inhalacje świetnie wspomagają również leczenie kataru. Przy kaszlu mrokrym bardzo dobrze działa oklepywanie. Plecy dziecka należy oklepywać kilka razy dziennie dłonią złożoną w łódeczkę. Cały czas trzeba dbać również o właściwe nawilżenie powietrza i organizmu dziecka. Ciepła herbatka z dodatkiem miodu nie tylko nawodni, ale też pomoże na bolące gardło.
Jakie leki są przeznaczone dla dzieci?
W przypadku kiedy domowe sposoby zawodzą, warto sięgnąć po apteczne leki. Należy stosować jedynie leki przeznaczone dla dzieci, które bazują na ibuprofenie lub paracetamolu. Nie należy podawać dzieciom preparatów złożonych ani aspiryny. Przeziębienie trwa od 4 do 10 dni i zwykle mija samo. Jeśli objawy choroby się przedłużają, może to oznaczać, że dziecko choruje na coś poważniejszego. Bardzo wysoka gorączka, wymioty, ból w piersi, drgawki oraz duszność mogę świadczyć o anginie, grypie, zapaleniu oskrzeli, a nawet zapaleniu płuc. O tym, jak uchronić dziecko przed przeziębieniem można przeczytać na pelavo.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Mnie się niestety nie udało powstrzymać infekcji u synka i wdał się silny stan zapalny. Musiałam mu robić nebulizacje benodilem przeciwzapalnym i rozkurczowym, żeby pokonać stan zapalny i ułatwić mu oddychanie