Katar sienny – alergiczny nieżyt nosa leczenie

z11169989Q,Katar-sienny-to-czesto-skutek-alergiiAlergiczny nieżyt nosa leczenie – katar sienny potrafi skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Stale cieknący noc nie wpływa także na poprawę naszego samopoczucia i samooceny, dlatego warto poszukać skutecznych sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością.

Przewlekły nieżyt nosa może dopaść nas w każdym wieku. Niestety stale zwiększa się odsetek osób chorujących na alergię i tym samym powiększa się także grono posiadaczy kataru siennego.

Alergiczny nieżyt nosa objawy 

Nieżyt nosa objawy – jeżeli stale cierpisz z powodu wodnistego kataru najpewniej dopadł Cię właśnie katar sienny. Do charakterystycznych objawów tej dolegliwości zaliczyć możemy także częste kichanie i swędzenie nosa, drapane w gardle oraz chrypkę powodowaną przez spływającą do gardła wydzielinę.

Przyczyną alergicznego nieżytu nosa są uczulające nas alergeny np. sierść zwierząt, pyłki czy kurz i bytujące w nim roztocza, dlatego katar może dopadać nas tylko w konkretnych sytuacjach, gdy stykamy się z czynnikami nas uczulającymi.

Alergiczny nieżyt nosa leczenie667d6ab71babe2c6e03e18e6f54cffe3

Leczenie kataru siennego obejmuje przede wszystkim wnikliwe badania jego przyczyny. Testy alergiczne pozwalają określić konkretne alergeny, które są powodem naszych dolegliwości i warunkują dobór konkretnych leków.

Najczęściej na katar sienny stosuje się leki antyhistaminowe w postaci tabletek i syropów oraz specjalne preparaty aplikowane do nosa, które zmniejszają odczyn zapalny i chronią przed poważnymi zakażeniami np. zatok.

Co na katar alergiczny?

Na katar alergiczny możemy stosować także płukania nosa roztworem soli fizjologicznej lub morskiej oraz leki dostępne bez recepty. Wśród domowych sposobów radzenia sobie z katarem alergicznym, który powoduje uczulenie na pyłki drzew i traw wyróżnić możemy także przyjmowanie niewielkich ilości naturalnego miodu, który działa, jak szczepionka, jednak sposób ten należy stosować ostrożnie i najlepiej po konsultacji z lekarzem.

W przypadku napadów kataru i kichania możemy wspomóc się preparatami z wapnem oraz inhalacjami, które odtykają nos i ułatwiają oddychanie np. z dodatkiem olejku eukaliptusowego czy działającego przeciwzapalnie rumianku.

Zapalenie śluzówki nosa nie jest przyjemną dolegliwością, a nieleczone może doprowadzić do zapalenia zatok i jeszcze większych problemów. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, gdyż wpływa na rozwój wielu infekcji oskrzeli, migdałków i gardła oraz może doprowadzić do rozwoju astmy.

Przewlekły niezyt nosa można skutecznie pokonać, jednak najpierw należy znaleźć jego przyczynę i wyeliminować ze swojego otoczenia szkodzące nam alergeny. W przypadku alergii na kurz pomoże pozbycie się dywanów i zasłon oraz odkażenie mebli tapicerowanych preparatami na roztocza. Jeżeli uczulają nas pyłki najlepiej zrezygnować ze spacerów w upalne dni, szczelnie zamakać okna i zainwestować w oczyszczacz powietrza, który pozwoli przynajmniej we własnym domu oddychać czystym powietrzem. Aby uniknąć kataru i kichania najlepiej wychodzić na spacer tuż po deszczu oraz rankiem i wieczorem, kiedy poziom alergenów w powietrzu jest najniższy, a po spacerze zmienić odzież i wziąć prysznic, aby zmyć z siebie uczulające nas pyłki.