Szczawiany wapnia. Czy musisz na nie uważać?

Czym tak naprawdę są szczawiany wapnia? Czy mają one związek z popularną kamicą nerkową? Są one dostarczane do organizmu również poprzez dietę? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, skorzystaj z informacji zawartych w naszym poradniku. Sprawdź, jak możesz zadbać o swoje nerki.

Szczawian wapnia, czyli co?

Chodzi tu o organiczny związek chemiczny, a konkretnie sól wapniową kwasu szczawiowego. Można go znaleźć w wielu różnych roślinach, jednym z najpopularniejszych jest szczaw.

Związek jest niewchłanialny przez człowieka. Niestety w postaci krystalicznej prowadzi często do zaczopowania kanalików nerkowych, a finalnie do powstania złogów, popularnie zwanych kamieniami nerkowymi. Z tego względu osoby, które mają problem z kamieniami, powinny wyeliminować z diety ten składnik.

Minimalizujemy szczawiany wapnia. Jaka dieta będzie najlepsza?

Jak się okazuje, nie wystarczy jedynie ograniczyć spożywania szczawiu czy rabarbaru. Zagadnienie to jest o wiele bardziej złożone, warto przyjrzeć się swojej diecie nieco dokładniej.

Przede wszystkim trzeba wyeliminować białe pieczywo. Zaleca się to rodzaju graham, żytnie, orkiszowe i razowe. Podobnie jest z mąką, która stanowi bazę wielu potraw, również nie może być biała. Zwłaszcza jeżeli chory ma problemy z otyłością.

Wskazane jest ponadto, aby ograniczyć produkty mleczne. Mniej jogurtów, serów, maślanek, kefirów i serów pleśniowych to jedna z zasad walki z kamicą szczawianowo-wapniową. Co z napojami? Minimalizujemy duże ilości mocnej kawy i herbaty zastępujemy je: wodą, herbatkami i sokami owocowymi. Przestawiamy się na kawę zbożową.

Niestety walka ze szczawianami wapnia w moczu oznacza także rezygnację z niektórych warzyw. Choć mają one dobroczynny wpływ na organizm, nie zawsze służą osobom borykającym się z kamicą. Na liście winowajców znajdują się przede wszystkim: kiszonki, szpinak, szczaw, rabarbar oraz koncentraty różnych zup i sosów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz tego bardziej restrykcyjna dieta wyklucza dodatkowo: marchew, groch, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki i kapustę.

Czy można pozwolić sobie na słodycze? Bez wątpienia należy je ograniczyć. Ciekawą alternatywą jest miód. Warto po niego sięgać nie tylko w okresie przeziębień.

Każdy u kogo pojawią się szczawiany w moczu, musi liczyć się z tym, że czeka go ciężka praca nad sobą. Przede wszystkim konieczne jest trzymanie diety, unikanie produktów szkodliwych. Poza tym bardzo ważne są regularne kontrole. Po to, aby wyeliminować taki problem i nie dopuścić do sytuacji, w której potrzebne będzie zabiegowe usunięcie kamieni.