Nerwica i jej objawy somatyczne – jak je łagodzić?

Nerwica to jedno z zaburzeń psychicznych, które dotyka sporą grupę społeczną. Leczenie nerwicy jest długotrwałe i skomplikowane, a oprócz jej objawów ze strony układu nerwowego, często towarzyszą jej objawy somatyczne. Zobaczmy, jakie występują najczęściej i jak możemy je łagodzić.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Jednym z częstszych objawów nerwicy są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pojawiają się biegunki, bóle brzucha, mdłości, a nawet wymioty. W skrajnych przypadkach objawy te mogą wyeliminować daną osobę z normalnego życia, bo ciągle wizyty w toalecie mogą np. utrudnić pracę zawodową.

W celu złagodzenia objawów warto sięgnąć po zioła i leki ziołowe, które skutecznie wspomagają pracę układu pokarmowego. Mogą one zawierać rumianek, koper włoski, znane z właściwości wspomagających pracę układu pokarmowego, ale również melisę czy miętę. Ich regularne stosowane pomoże zapanować nad nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Objawy ze strony układu krwionośnego

W przypadku nerwicy dość często pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Chory na nerwicę doświadcza kołatania serca, co może nasilać stany lękowe, jeśli cierpi na taki rodzaj nerwicy.

W takich sytuacjach warto wspierać się substancjami mającymi pozytywny wpływ zarówno na układ krwionośny, jak i nerwowy. Mamy tu na myśli między innymi preparaty z magnezem oraz zioła działające kojąco np. melisa.

Inne objawy somatyczne i ich łagodzenie

Oprócz tych dwóch najważniejszych grup objawów, które mogą towarzyszyć nerwicy, dość często występują również objawy poboczne. Możemy do nich zaliczyć drżenie rąk, omdlenia, zawroty głowy czy pocenie się rąk. Często objawy te dotykają również osób, które nie cierpią na nerwicę, ale żyją w permanentnym stresie.

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem, które pomoże złagodzić wyżej wymienione objawy, będzie unikanie stresu. Oczywiście nie jest to zadanie proste, ale doraźnie, zanim uda się osiągnąć stan zen, warto wspomagać się innymi metodami, które wzmocnią naszą odporność na stres. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdza się uprawianie sportu, stosowanie zasad zdrowego odżywiania oraz znalezienie własnego sposobu na wyciszenie się.

Dla jednych będzie to czytanie książek, dla innych słuchanie muzyki, a jeszcze inni odstresują się na imprezie tanecznej w gronie znajomych. Nieważne, jaka metoda zostanie zastosowana, ważne, by była ona skuteczna i pomagała zredukować nagromadzony stres, zanim zacznie on panować nad całym naszym organizmem.