Kaszel u dziecka – na co może wskazywać?

Kaszel to naturalny odruch ciała, który ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe. Jeżeli coś zalega nam w układzie oddechowym, to organizm będzie się starał jak najszybciej tego pozbyć. Kaszel jest również objawem wielu chorób. Jak rozpoznać, na jaki rodzaj kaszlu cierpi nasze dziecko? Jak długo może trwać męczące pokasływanie? Jakie są skuteczne sposoby na suchy i mokry kaszel?

Kaszel u dziecka może być groźny!

Kaszel niejedno ma imię, a każdy jego rodzaj wskazuje na zupełnie inną chorobę lub przyczynę poza chorobową. Kaszel napadowy jest typowym objawem alergii wziewnej. Powodem tego typu symptomu są alergeny, które dostają się do organizmu dziecka razem ze wdychanym powietrzem. Kaszel może brać się z alergii na pleśnie, kurz, pyłki czy alergeny zwierząt domowych. Charakterystyczną oznaką tego typu kaszlu jest suche i płytkie pokasływanie, któremu towarzyszy wodnisty katar, ale bez gorączki.

Z innej kategorii: Tabletki hamujące apetyt

Wielu rodziców musiało zmierzyć się z grozą, jaką wywołuje kaszel gwałtowny. Ten symptom świadczy o tym, że jakieś ciało obce dostało się przypadkowo do oskrzeli. Dzieci bardzo często wkładają sobie przypadkowe przedmioty do buzi albo biegają z cukierkiem lub gumą do żucia w ustach. Podczas takiej zabawy nietrudno o zakrztuszenie się. Kaszel gwałtowny mija zaraz po usunięciu ciała obcego z układu oddechowego. Jeżeli jednak dziecko nie może pozbyć się cukierka lub innego przedmiotu z oskrzeli należy natychmiast jechać z nim do lekarza.

Kaszel szczekający, pomimo swojej zabawnej nazwy, jest bardzo groźny. Chore dziecko rzeczywiście wydaje z siebie charakterystyczne dźwięki, które mogą przypominać szczekanie psa. Niestety tego typu objaw może świadczyć o zapaleniu krtani lub silnej alergii. Jeżeli zauważymy, że nasza pociecha na dodatek kaszle salwami, dusi się, ma chrypkę i słychać świsty, gdy wdycha powietrze, to należy szybko skonsultować jej stan z pediatrą.

Innym niepokojącym kaszlem jest kaszel krztuszący. Zgodnie z jego nazwą dziecko cierpiące na tego typu oznakę choroby ma wyraźne problemy z oddychaniem, stęka, krztusi się i może nawet zsinieć. Najczęstszym powodem tego kaszlu jest bardzo gęsty śluz, który zalega w oskrzelach i jest trudny do odkrztuszenia. Jeżeli zauważymy u dziecka powyższe objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

Kaszel suchy, mokry i pochorobowy

Na szczęście kaszel u dzieci jest zwykle związany z przeziębieniem lub innymi, niegroźnymi infekcjami. Tego typu choroby przeważnie zaczynają się od suchego kaszlu nazywanego również nieproduktywnym. Towarzyszy mu ból gardła, gorączka oraz katar. To bardzo męczący objaw, który często nie pozwala dziecku spokojnie spać. Jeżeli suchy kaszel jest wyjątkowo silny, to może dojść do pękania naczynek krwionośnych w zmienionej śluzówce dróg oddechowych, na oczach pojawiają się krwawe wylewy, a dziecko może nawet zemdleć. Jeśli maluch bardzo mocno kaszle, potrzebne będzie podanie leku hamującego odruch kaszlowy.

Może cię zainteresować:  Jak wzmocnić organizm po kuracji antybiotykowej?

Kolejną fazą infekcji jest pojawienie się kaszlu mokrego (produktywnego). Ten typ kaszlu jest korzystny dla organizmu dziecka w przeciwieństwie do swojego suchego odpowiednika. To naturalny sposób organizmu na pozbycie się zalegającej wydzieliny oskrzelowej. Im szybciej chorobotwórczy śluz zostanie usunięty z dróg oddechowych dziecka, tym szybciej maluch wyzdrowieje. Wydzielina jest zwykle lepka i gęsta, dlatego poleca się zastosowanie leków wykrztuśnych i rozrzedzających śluz (np. Flegamina dla dzieci). Tego rodzaju kaszlu w żadnym razie nie można hamować!

Kiedy infekcja dobiegła już końca, dziecko może nadal sucho pokasływać. Wielu rodziców bardzo martwi się tym stanem. Na szczęście kaszel pochorobowy nie jest wcale groźnym objawem. Podczas infekcji śluzówka układu oddechowego zostaje zniszczona przez drobnoustroje. Dopóki organizm się nie zregeneruje, maluch może jeszcze pokasływać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z kaszlem pochorobowym, czy z niedoleczoną infekcją, można stan dziecka skonsultować z pediatrą. Chcesz wiedzieć więcej na temat suchego kaszlu w nocy? Dlaczego ten objaw nie pozwala maluchowi spokojnie spać?

Ostry, przewlekający się czy przewlekły?

Zastanawiając się, jaki rodzaj kaszlu dopadł naszą pociechę, zwróćmy również uwagę na czas trwania objawu. Kaszle może być ostry (trwa do 3 tygodni), przewlekający się (od 3 do 8 tygodni) oraz przewlekły (powyżej 8 tygodni). Kaszel ostry zwykle jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych, której towarzyszy katar, ból gardła i złe samopoczucie. Innym powodem tego typu objawu może być zapalenie płuc, alergia lub inne choroby płuc.

Kaszel, który trwa już kilka tygodni, może być po prostu kaszlem pochorobowym. Jeżeli dziecko nie było wcześniej przeziębione, to taki symptom wskazuje na astmę, krztusiec, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub gruźlicę. Bywa również tak, że kaszel wcale nie jest związany z chorobą układu oddechowego. Pokasływanie pojawia się czasem przy refluksie lub jest efektem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeśli dziecko kaszle, a nie widać po nim żadnych objawów choroby, warto ten stan skonsultować z pediatrą.

Sposoby na suchy i mokry kaszel

Kiedy wiemy już, że kaszel u dziecka wywołuje infekcja, można rozpocząć leczenie. Pierwszym krokiem jest podanie odpowiedniego leku na kaszel suchy lub mokry. Bardzo ważne jest, żeby nie pomylić ich ze sobą! Kaszel nieproduktywny należy hamować, jeżeli jest bardzo silny. Za to każdy kaszel mokry, warto rozrzedzać, podając odpowiednie leki (np. Flegamina – tabletki lub syrop).Jak działa Flegamina w tabletkach lub syropie? . Oprócz właściwych lekarstw przydatne są również domowe sposoby. Podczas infekcji zadbajmy o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka (zbyt suche podrażnia śluzówkę gardła i nosa). Rozłóżmy na kaloryferze mokre ręczniki lub zainwestujmy w specjalny nawilżacz powietrza. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu malucha. Chore dziecko potrzebuje dużo płynów, by szybciej się regenerować. Podawajmy mu niegazowaną wodę i ciepłe herbatki.

Pomocne podczas choroby są również inhalacje. Można je wykonać na dwa sposoby. W przypadku pierwszego wystarczy zabrać dziecko do łazienki, zamknąć drzwi i odkręcić strumień gorącej wody. Para, która szybko wypełni pomieszczenie, nawilży śluzówkę nosa i gardła. Druga metoda to tzw. parówka. Do miski pełnej gorącej wody dodajemy kilka kropli olejków eterycznych (np. lawendowego, z drzewa herbacianego czy sosnowego). Następnie zarzucamy dziecku na głowę ręcznik i delikatnie pochylamy go nad miską. W ten sposób maluch może wdychać aromatyczne opary, które odblokują jego nos i ukoją gardło. W przypadku kaszlu mokrego warto też wypróbować oklepywanie pleców. Dłonią złożoną w łódeczkę oklepujemy plecy dziecka, zaczynając od końca żeber i przesuwając się w kierunku ramion. Pamiętajmy, by głowa malucha znajdowała się nieco niżej niż biodra

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jeden komentarz do “Kaszel u dziecka – na co może wskazywać?

  • 23 października 2018 o 18:51
    Bezpośredni odnośnik

    Moim zdaniem nigdy, jak dziecko ma kaszel to nie ma co bagatelizować. W końcu to jest dziecko i jego system odpornościowy jest dużo słabszy niż u dorosłej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *