Gdzie zrobić test na HIV?

Gdzie zrobić test na HIV? Wirus HIV atakuje nie tylko osoby prowadzące rozwiązły tryb życia homoseksualistów czy narkomanów. Możemy zarazić się nim także w codziennych sytuacjach – podczas udzielania pierwszej pomocy ofierze wypadku, u dentysty czy podczas pobierania krwi. Gdzie zrobić badania na HIV?

Test na AIDS

Test w kierunku zakażenia AIDS warto robić sukcesywnie, aby być pewnym, że przez przypadek nie zaraziliśmy się wirusem HIV. Jedną z okazji do badania jest planowanie ciąży oraz odkrycie, że spodziewamy się dziecka – jeżeli wiemy o zakażeniu istnieją sposoby na ograniczenie przeniesienia choroby na dziecko.

Gdzie można zrobić test na HIV?

Test na HIV możemy zrobić w Punktach Konsultacyjno -Diagnostycznych znajdujących się między innymi przy Szpitalach Wojewódzkich – badanie jest darmowe, nie wymaga żadnych skierowań i gwarantuje pełną anonimowość!

Domowy test na HIV

Alternatywą dla badań w laboratorium są domowe testy na HIV dostępne m.in. online. Wyniki w tym przypadku są dość wiarygodne, jednak gdy zachodzi podejrzenie że mogliśmy się zarazić chorobą lepiej potwierdzić wynik testu badaniami laboratoryjnymi.

Jak zrobić badania na HIV?

Test w laboratorium polega na pobraniu krwi i wykonaniu z próbki stosowanych badań. Testy domowe polegają na pobraniu krwi z palca lub śliny z ust i dalszym postępowaniu zgodnie z ulotką.

Gdzie kupić test na HIV?

W polskich aptekach nie kupimy domowego testu na HIV. Jest on jednak dostępny w wielu sklepach online. Legalnie w aptece kupimy test między innymi na Słowacji w Czechach czy w Wielkiej Brytanii.

Jak zarazić się HIV?

Jak już wcześniej wspomniano wirusem HIV można zarazić się w wielu sytuacjach – podczas kontaktów seksualnych bez prezerwatywy, podczas korzystania z igieł i strzykawek, kontaktu z krwią osoby zakażonej np. podczas wypadku, a nawet w szpitalu lub u dentysty, jeżeli nie są zachowane procedury sterylności.