Siedzący tryb życia – postaw na aktywność, zanim będzie za późno!

Siedzący tryb życia – siedzenie zabija i to nie tylko w przenośni! Jak siedzący tryb życia wpływa na Twoje zdrowie? Sprawdź i zacznij działać, zanim zaczniesz odczuwać poważne dolegliwości wynikające z braku aktywności fizycznej w Twoim życiu.

Zasady zdrowego stylu życia

Na początek ciekawostka – o negatywnym wpływie siedzącego trybu życia na zdrowie człowieka wiedział już Arystoteles i aby uniknąć zgubnych skutków braku aktywności fizycznej, nauczał swoich studentów podczas codziennych przechadzek, dzięki czemu lepiej przyswajali wiedzę i jednocześnie dbali o zdrowie.

Dziś robimy wszystko na przekór naturze – brak ruchu, który kiedyś bezpośrednio związany był z zanikłymi już instynktami łowieckimi, możliwość prowadzenia osiadłego trybu życia, przemieszczania się nie na własnych nogach, a samochodem czy dostęp do gotowego i niestety wysoko przetworzonego jedzenia powodują, że brakuje nam sił, szwankuje pamięć i koncentracja oraz zaczynają doskwierać liczne dolegliwości m.in. ze strony kręgosłupa i choroby układu krwionośnego.

Ewolucja nie przygotowała nas na codzienne siedzenie, dlatego właśnie siedzący tryb życia nas zabija. Doskonałym przykładem na to, że z natury potrzebujemy ruchu, jest fakt iż 60 minut poświęcone na oglądanie telewizji skraca nasze życie o ponad 20 minut! Jak zmienić styl życia? Aby żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem nie potrzeba wcale wielkich wysiłków – wystarczy poświęcić czas na codzienny spacer, zrezygnować 2 razy w tygodniu z jazdy samochodem czy komunikacją miejską i wrócić do domu na piechotę, czy zarezerwować jeden dzień w tygodniu na wizytę w siłowni, na basenie lub inny intensywny wysiłek fizyczny.

Kręgosłup człowieka nie jest w stanie podołać ciągłemu siedzeniu, a dodatkowo garbienie się za biurkiem, przed telewizorem czy za kierownicą powoduje uciskanie kluczowych dla naszego zdrowia i życia narządów i wpływa na cisnienie tetnicze oraz krążenie krwi.

Pomysłów na aktywność jest niezwykle dużo i nie warto szukać kolejnych wymówek, aby rezygnować z ruchu. Naprawdę nie musisz codziennie korzystać z windy, jechać na zakupy do oddalonego o kilkaset metrów sklepu samochodem czy wieźć nim psa do parku, aby skorzystał ze spaceru. Nie każdy musi być zawodowym sportowcem, ale każdy może zadbać o aktywność dostosowaną do stanu zdrowia i ilości wolnego czasu.

Wystarczy codzienna kilkuminutowa gimnastyka w zaciszu własnego domu, aby zbudować formę i poprawić ogólne zdrowie i samopoczucie, więc nie trać czasu na siedzenie – wstań z kanapy i zrób kilka przysiadów, podczas pracy pamiętaj o przerwach na rozprostowanie kończyn, a zamiast do kina lub baru idź ze swoją drugą połówką na romantyczny spacer. Aktywność nie wymaga pieniędzy i nadmiaru wolnego czasu – wystarczy tylko chcieć!