Medyczne wskazania do odbycia cesarskiego cięcia

Poród jest jednym z najbardziej naturalnych zjawisk, jednak nie zawsze matka ma sposobność wydać na świat dziecko siłami natury. Często lekarz musi zadecydować o wykonaniu cesarskiego cięcia. Jakie są wskazania do wykonania operacji? Jak długo trwa sztucznie wywołany poród? Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do szpitala i kto może przebywać na sali podczas porodu?

Z innej kategorii: Jakie ubrania wyszczuplają?

Jak odbywa się naturalny poród?

Aby mieć pełną świadomość tego, dlaczego niektóre kobiecy kwalifikują się wyłącznie na cesarskie cięcie, należy dokładnie poznać fizjologię porodu. W całym mechanizmie kluczowe są trzy czynniki: skurcze macicy, prężność rosnącego jaja płodowego oraz zdolność przystosowania się dziecka do kanału rodnego. Muszą one wystąpić jednocześnie bez żadnych zakłóceń, ponieważ bez tego poród byłby niemożliwy. Cały poród dzieli się na trzy etapy:

  1. Rozwiera się ujście kanału rodnego, w co drugim przypadku następuje pęknięcie pęcherza płodowego (tak zwane odejście wód). Etap ten trwa od 8 do nawet 15 godzin.
  2. Wydalanie dziecka poprzedzone jest skurczami o częstotliwości występowania co 2-3 minuty. To czas, w którym należy przeć by wspomóc poród dziecka. Trwa on od 30 minut do 3 godzin.
  3. Łożyskowy, czyli czas od urodzenia się dziecka do momentu wydalenia popłodu. Przebiega niemal bezboleśnie, łożysko odkleja się od macicy i zostaje wydalone na zewnątrz. Jest to proces połączony z utratą krwi (około 250ml). Trwa od 15 do 45 minut.

Może cię zainteresować temat: Dieta bez jo-jo

Decyzja o wskazaniu do cięcia cesarskiego nie musi zapaść w dniu porodu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom medycznym można o wiele wcześniej zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości ciąży (jak chociażby złe ułożenie dziecka) lub fizjologiczne w ciele kobiety (zbyt wąskie biodra, zbyt duża masa cała dziecka w stosunku do ciała matki).

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia liczba porodów cesarskich nie powinna przekraczać 15% w skali całego kraju, jednak ta skala nie zawsze jest obiektywna, ponieważ w samych Stanach Zjednoczonych blisko co trzeci poród kończy się popularną „cesarką”.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Badania położnicze obejmują pytania o datę ostatniej miesiączki i ruchy płodu w celu ustalenia przybliżonego terminu porodu. Bardzo ważny jest wiek rodzącej – kobieta po ukończeniu 30 roku życia (rodząca po raz pierwszy) uważana jest za tak zwany „stary pierwiastek”, w związku z czym należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań porodowych, m.in. słabe skurcze porodowe i niepodatność mięśni miękkich na tak wielki wysiłek. W takich wypadkach lekarz często zaleca przeprowadzenie cięcia cesarskiego, które należy wykonać wyłącznie w szpitalu.

Bardzo istotne jest także badanie przeszłości porodowej: jeśli poprzednie porody odbywały się bez powikłań, także kolejna ciąża nie powinna przynosić trudności natury fizjologicznej. Jeśli jednak występowały powikłania, poronienia lub zakażenia, to wtedy należy wykonać cesarskie cięcie.

Wskazania mogą mieć także podłoże niemedyczne, na przykład występowania silnego lęku przed porodem lub traumatycznych przeżyć związanych z poprzednimi narodzinami dziecka. W nagłych przypadkach podczas trwania porodu naturalnego lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, zwłaszcza w momencie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia matki lub zaniku pulsu u dziecka.

Warto przeczytać: Nocne podjadanie, czyli dlaczego jemy nocą?

Sam proces przecięcia brzucha oraz macicy, wyjęcia dziecka oraz zszycia rany wynosi maksymalnie dwie godziny. Operacja przeprowadzana jest pod znieczuleniem zewnątrzoponowym, ogólnym lub podpajęczynówkowym. Matka może potrzymać dziecko, ale nie może karmić z racji obecności środków przeciwbólowych w jej organizmie. Istnieją trzy rodzaje cesarskiego cięcia:

  1. Cięcie majtkowe – to cięcie poprzeczne, przebiegające tuż nad linią włosów łonowych, dzięki czemu bliznę można ukryć. Ma ona przeważnie od 10cm do 15cm długości. Rana szybko się goi i jednocześnie umożliwia w przyszłości przeprowadzenie porodu siłami natury.
  2. Cięcie pochwowe – polega na przecięciu wewnętrznej części kanału rodnego i wciągnięcia dziecka przy pomocy kleszczy. Obecnie jest to niemal niespotykany rodzaj cięcia cesarskiego, ponieważ niesie ze sobą wysokie ryzyko śmierci dziecka.
  3. Cięcie klasyczne – jest obecnie rzadko stosowane ze względu na nieestetyczną bliznę po porodzie. Nacięcie wykonuje się wzdłuż linii od pępka do spojenia łonowego. Rana trudno się goi, zaś sama operacja jest trudna i obarczona wysokim ryzykiem powikłań zarówno dla zdrowia matki, jak i noworodka.

Warto mieć na uwadze, iż cesarskie cięcie przeprowadzone ze względów medycznych jest refundowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dopiero tak zwana cesarka na żądanie niesie ze sobą dodatkowe koszty. W placówkach prywatnych koszt porodu cesarskiego wynosi od sześciu do nawet dziesięciu tysięcy złotych za 5-dniowy pobyt w szpitalu.

Należy mieć w pamięci, iż cesarskie ciecie to rodzaj operacji chirurgicznej, dlatego na sali powinna przebywać jedynie rodząca oraz zespół medyczny. W wyjątkowych sytuacjach lekarz prowadzący może zgodzić się na obecność ojca dziecka. Wiele zależy od dobrej woli położnika oraz od stanu zdrowia rodzącej.

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Przed przybyciem do szpitala należy przygotować sobie wstępny plan dotyczący przebiegu całego porodu, z którym zapozna się lekarz. Powinien szczegółowo odpowiedzieć na pytania o zgodę na podawanie środków przeciwbólowych, rodzaj pozycji podczas porodu oraz inne zalecenia dotyczące zdrowia dziecka, jak i swojego.

Losowo wybrany temat: Licówki czy warto

Poza tym przygotowanie do cesarskiego cięcia nie różni się wiele od naturalnego porodu: należy zabrać ze sobą komplet ubranek dla maluszka, dokumenty medyczne, laktator, ubrania na zmianę oraz nosidełko dla noworodka. Przed przybyciem do szpitala należy dowiedzieć się, w jakich godzinach otwarta jest placówka oraz kiedy przyjmowani są goście, a także poinformować najbliższą rodzinę.

Więcej na temat wskazań do cesarskiego cięcia można znaleźć na stronie:  zdrowystartwprzyszlosc.pl/cesarskie-ciecie-bez-tajemnic

Dowiedz się także dlaczego noworodki urodzone przez cesarskie cięcie wymagają ochrony https://www.youtube.com/watch?v=Z_1TjKtrg0c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *