Dieta na przytycie – jak zbudować masę mięśniową?

Dieta na przytycie – budowa suchej masy mięśniowej to zwykle początek drogi do umięśnionej i wyrzeźbionej sylwetki.  Jednak od czego zacząć i jak prawidłowo zbudować masę mięśniową?

Dieta na siłownie

Dieta na przytycie to przede wszystkim zwiększona ilość białka. Osoby marzące o pięknej sylwetce powinny przyjmować od 1,6 do 2 gramów białka na 1 kilogram masy całkowitej ciała. Źródłem białka są ryby i owoce morza, jaja, mięso, nabiał, soja oraz orzechy. Kolejnym ważnym elementem jest nadwyżka kaloryczna, czyli przyjmowanie w ciągu dnia większej ilości kalorii niż wymaga tego organizm. Aby przyspieszyć przyrost tkanki mięśniowej, należy spożywać od 5 do 6 małych posiłków dziennie – pierwszy do godziny po obudzeniu, ostatni do godziny przed zaśnięciem. Pomoże to zadbać o prawidłową przemianę materii oraz pracę całego układu trawiennego.

Jadłospis na przytycie

Chcąc szybko przytyć warto uwzględnić w swoim jadłospisie odżywki białkowe, węglowodanów oraz popularne suplementy dla sportowców, które dostarczają między innymi niezbędnych aminokwasów BCAA. Odżywki doskonale wspomagają nie tylko przyrost masy, ale także gwarantują zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze i zapobiegają katabolizmowi, czyli chronią mięśnie przed rozpadem.

Dieta na przyrost masy

Kluczem do uzyskania masy jest dobrze rozłożony plan treningowy, pozwoli on na wzmocnienie całego ciała oraz szybszy przyrost mięśni. Podczas pracy nad rozrostem tkanki mięśniowej warto wzbogacić dotychczasowe treningi w ćwiczenia wielostawowe, które pobudzają do pracy aż 70% mięśni szkieletowych. Budując tkankę mięśniową, nie wolno zapominać o odpoczynku. Regeneracja to podstawa, gdyż to właśnie w czasie odpoczynku następuje rozwój mięśni. Tkankę mięśniową do rozwoju pobudzi także dawka preparatów podnoszących testosteron w organizmie. Wybrane odżywki na masę należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producentów – niektóre stosuje się przed snem, który optymalnie powinien trwać 8 godzin, inne przed treningiem lub po zakończeniu ćwiczeń, a jeszcze inne w trakcie wysiłku fizycznego.