Dieta montignaca zasady

dieta-paryska.Dieta ta to nie tylko plan odchudzania polegający na spożywaniu określonej ilości kalorii, ale także baczne zwracanie uwagi na to, co jemy i jaki dany pokarm posiada indeks glikemiczny.

Doktor Montignac na podstawie prowadzonych przez siebie badań dowiódł, że indeks glikemiczny spożywanych pokarmów ma znaczny wpływ na gromadzenie tkanki tłuszczowej poprzez wzmaganie pracy trzustki i nadmierne wydzielanie insuliny.

Dieta montignaca efekty

Najprościej rzecz ujmując spożywając pokarmy o wysokim IG wpływamy na ryzyko znacznego przybierania na wadze oraz możemy doprowadzić do wystąpienia zaburzeń w wydzielaniu insuliny; analogicznie spożywając pokarmy o niskim indeksie glikemicznym oraz odpowiednio komponując posiłki możemy kontrolować poziom glukozy we krwi i tym samym znacznie ograniczać przyrost na wadze.

Przeczytaj także: Domowe sposoby na celulit

Zasady diety montignaca

Dieta opiera się na dwóch etapach. Pierwszy doprowadza do utraty zbędnych kilogramów, a drugi powoduje utrzymanie właściwej wagi ciała po zakończeniu kuracji. Zaletą diety jest możliwość spożywania różnorodnych pokarmów i brak rygorystycznego jadłospisu, który powoduje ciągłe uczucie głodu. Ważne, aby spożywane posiłki składały się z produktów o niskim indeksie glikemicznym i nie były źródłem węglowodanów prostych, które powodują nagły wzrost glukozy we krwi i jej szybki spadek poniżej poziomu optymalnego dla naszego zdrowia, przez co stajemy się senni, rozdrażnieni oraz głodni i mamy ochotę na słodkie przekąski.

Faza I – Pierwsza faza diety Montignaca to czas ograniczenia spożywania węglowodanów, który nakierowany jest na utratę tkanki tłuszczowej, oczyszczanie organizmu z toksyn oraz przywrócenie właściwego funkcjonowania trzustki.

Zobacz również: Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch

Dieta montignaca przepisy faza 1

Rozpoczynając dietę Montignaca nie musimy specjalnie ograniczać spożywania pokarmów oraz stosować głodówek. Ważne, aby dobierać pokarmy względem ich indeksu glikemicznego i odpowiednio łączyć je ze sobą, co pozwala właściwie funkcjonować naszej trzustce.

Dieta montignaca tabela

tabela

Podczas stosowania diety należy spożywać trzy posiłki dziennie i nie rezygnować ze śniadania, które ma nam zapewnić energię niezbędną do właściwego funkcjonowania organizmu.
Podczas fazy I musimy pamiętać o:

Dieta montignaca przykładowe menu

  • Spożywaniu pokarmów o IG wahającym się w przedziale 25 – 35, które należy łączyć z dobrymi tłuszczami np. oliwą z oliwek tłoczoną na zimno
  • Spożywaniu produktów o IG w przedziale 35 – 50 z dodatkiem białek oraz warzyw
  • Eliminacji z diety cukru, kawy oraz wszelkich pokarmów o IG powyżej 50

Temat, który może cie zainteresować: Czego nie jeść aby schudnąć

Zasady diety mogą wydawać się dość skomplikowane, jednak łatwy dostęp do tabel prezentujących indeks glikemiczny produktów spożywczych pozwala szybko opanować podstawy diety i cieszyć się z utraty wagi bez rezygnacji ze spożywania smacznych i sycących potraw.


Faza II – Ma na celu utrzymanie efektów pierwszego etapu i trwa do końca naszego życia. Nasza dieta powinna opierać się na zróżnicowanym i wartościowym jadłospisie zbudowanym na produktach o IG poniżej 50. Od czasu do czasu możemy pokusić się o odstępstwo od normy, jednak nie powinniśmy łączyć pokarmów o wysokim IG z tłuszczami, możemy natomiast spożywać duże ilości warzyw i owoców z uwzględnieniem ich bilansu energetycznego. W II fazie diety nadal nie możemy spożywać produktów zakazanych w czasie trwania terapii.

Dieta montignaca opinie

Wdrożenie tego planu odchudzania przynosi wymierne efekty i pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem. Ważne, aby w przypadku ponownego przybierania na wadze powrócić na jakiś czas do fazy I oraz zwrócić baczną uwagę na rygorystyczne przestrzeganie doboru pokarmów o właściwym IG.

Katalog stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *