Życie na wysokim poziomie (cholesterolu i trójglicerydów) szkodzi

Każdy z nas chce być ja najdłużej sprawny i zdrowy. Ale mimo tego wróg może być podstępny i zaatakować znienacka. Wiadomo, że podstawą właściwego funkcjonowania jest sprawny układ krążenia. Tymczasem na co dzień czyha na niego wiele niebezpieczeństw. Jednymi z najgroźniejszych są wysoki poziom tzw. złego cholesterolu oraz wysoki poziom trójglicerydów w organizmie.

Dlaczego należy bać się złego cholesterolu?

Cholesterol występuje we wszystkich organizmach i jest produkowany również w organizmie człowieka. Dodatkową jego porcję przyjmujemy na co dzień, wraz z pokarmami. Zwłaszcza mile widziany jest cholesterol HDL, który zwalcza ten powodujący miażdżycę, czyli LDL. Problem zaczyna się wtedy, gdy jemy dużo potraw zawierających kwasy tłuszczowe nasycone oraz oleje trans.

Może cię zainteresować temat: Piwo Żywiec kalorie

Doskonale sprawdzają się one przy wyrobie ciast, deserów, słodyczy, smażeniu frytek, burgerów. Zbyt wysoki poziom LDL na początku nie daje widocznych objawów, ale z czasem, w ścianach tętnic odkładają się złogi, powodując zmiany miażdżycowe, które w konsekwencji prowadzą do problemów z koncentracją, choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru.

Czym grozi podwyższony poziom trójglicerydów?

Trójglicerydy stanowią źródło energii dla organizmu. Z jednej strony są nam więc bardzo potrzebne, ale z drugiej, gdy ich poziom jest zbyt wysoki, mogą poważnie zagrozić zdrowiu. Dzieje się tak przy okazji zaburzeń metabolicznych, gdy jemy dużo słodyczy, białego pieczywa, tłustego mięsa. Wspólnie z podwyższonym cholesterolem są niebezpieczne dla układu krążenia. Mogą powodować choroby układu sercowo – naczyniowego, zaburzyć gospodarkę kwasowo – zasadową, a nawet doprowadzić do ostrego zapalenia trzustki.

Jak walczyć ze złym cholesterolem i trójglicerydami?

Pierwszym krokiem jest oczywiście sprawdzenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów na podstawie prostego badania próbki krwi. Jeśli już niestety doszło do podniesienia ich poziomu we krwi, można go obniżyć przy pomocy leczenia farmakologicznego. Jednak lekarstwa to nie wszystko. Przede wszystkim powinno się w tej sytuacji zmienić dietę, jeść kilka lekkich posiłków dziennie, ograniczyć spożywanie tłuszczów, słodyczy, jeść więcej warzyw i owoców i oczywiście prowadzić zdrowy styl życia. Powinniśmy wtedy jak najwięcej się ruszać, unikać wszelkich używek i stresu.

Z innej kategorii:Czemu włosy wypadają?

Oczywiście na wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów ludzie często pracują całymi latami. Dlatego zdecydowanie lepiej dbać o swój układ krążenia wcześniej niż później zmagać się z konsekwencjami. Warto w tym celu zdrowo się odżywiać, być aktywnym i cieszyć się życiem.