Depilacja łonowa – jak uniknąć podrażnień po depilacji okolic intymnych?

Depilacja łonowa to obecnie standard, jednak nieprawidłowo przeprowadzona, może sprzyjać nie tylko podrażnieniom, ale także infekcjom intymnym oraz otarciom, które wiążą się m.in. z noszeniem obcisłej bielizny i zbyt dopasowanych spodni. Jak prawidłowo wykonać depilację intymną?

Może Cię zainteresować: Najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe

 Jak się golić bez podrażnień?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów depilacji łonowej, jest golenie włosów maszynką. Ten sposób usuwania zbędnego owłosienia ma swoje wady oraz zalety. Poznaj je, aby móc w pełni cieszyć się gładkim i zadbanym ciałem.

Największą zaletą depilacji intymnej z użyciem tradycyjnej maszynki do golenia lub golarki elektrycznej, jest krótki czas trwania samego zabiegu oraz to, że golenie (o ile się nie zatniemy) jest całkowicie bezbolesne. Wad jest niestety zdecydowanie więcej – po pierwsze włoski szybko odrastają, dlatego golenie należy powtarzać bardzo często. Drugim minusem golenia ciała jest to, że podczas odrastania włosków może pojawić się nieprzyjemny świąd skóry. Ponadto, skóra po goleniu jest podatna na podrażnienia z powodu mikrourazów i tym samym łatwiej o stany zapalne mieszków włosowych. W przypadku golenia okolic bikini bardzo łatwo o przeniesienie bytujących ma maszynce bakterii i grzybów na strefy intymne. Sprzyja to infekcjom pochwy oraz pęcherza moczowego.

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?

Łatwiej zapobiegać podrażnieniom niż je łagodzić, dlatego należy przede wszystkim zadbać o higienę oraz poznać zasady bezpiecznego golenia okolic intymnych.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z zapaleniem pochwy?

Jak depilować okolice bikini? Podstawowe zasady depilacji intymnej to:

 • Częsta wymiana maszynki do golenia – najlepiej zawsze korzystać z nowej maszynki jednorazowego użytku,
 • Dbanie o higieniczną czystość golarki elektrycznej i depilatora,
 • Dokładne umycie i nawilżenie skóry przed depilacją,
 • Szczególne dbanie o higienę miejsc poddawanych depilacji,
 • Dezynfekcja skóry po usunięciu owłosienia,
 • Unikanie całkowitego usuwania włosków w okolicy warg sromowych – jak podkreślają ginekolodzy owłosienie tego obszaru spełnia niezwykle ważną funkcję ochronną i zabezpiecza przed infekcjami intymnymi oraz zakażeniami dróg moczowych – z tego względu włoski lepiej bardzo krótko przyciąć zdezynfekowanymi wcześniej nożyczkami,
 • Unikanie kąpieli np. w basenie bezpośrednio po depilacji.

Z losowo wybranej kategorii: Tabletki hamujące apetyt

W sytuacji, gdy decydujemy się na całkowitą depilację intymną, lepiej wykonywać ją jedynie w wyjątkowych sytuacjach, aby zmniejszyć grzybicy pochwy i innych infekcji intymnych. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego zabiegu depilacji woskiem, który eliminuje ryzyko zacięcia skóry.

Skuteczna depilacja miejsc intymnych

Depilacja łonowa wcale nie musi ograniczać się do korzystania z maszynki do golenia, wosku, golarki elektrycznej lub depilatora. W przypadku chęci trwałego usunięcia włosów z okolic bikini, warto zdecydować się na zabieg laserowy w gabinecie kosmetycznym lub zakup domowego urządzenia do depilacji laserowej. Odradzamy natomiast stosowanie kremów i pianek do depilacji w okolicy warg sromowych, gdyż zawarte w nich drażniące substancje chemiczne po dostaniu się na powierzchnię błon śluzowych, mogą spowodować podrażnienia, oparzenia i bolesne nadżerki.

Jeden komentarz do “Depilacja łonowa – jak uniknąć podrażnień po depilacji okolic intymnych?

 • 24 sierpnia 2018 o 16:59
  Bezpośredni odnośnik

  Podrażnienia po depilacji bardzo dobrze łagodzi maść laticort, ale jest to raczej zabieg na raz czy dwa, ponieważ jest to maść steroidowa i nie zaleca się dłuższego stosowania. Ale jak posmarujecie po depilacji tą maścią, nie wyskoczy wam nawet jedna mała krostka

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *