Łuszczyca – co to za schorzenie i jak można sobie z nim radzić?

Ogólnoustrojowa choroba przewlekła

Łuszczyca to ogólnoustrojowa choroba przewlekła, która ma podłoże genetyczne i immunologiczne. Oznacza to, że jeśli w rodzinie ktoś zmagał się z chorobą, z prawdopodobieństwem wynoszącym od 20% wzwyż, będą się z nią zmagać kolejni potomkowie. Schorzenie to uznaje się za jedną z najczęściej występujących dermatoz, a mimo to wciąż nieznane są jego przyczyny.

Pierwsze objawy zwykle zauważalne są u młodych osób, około 20 roku życia, ale pojawić się mogą praktycznie u każdego, zarówno najmłodszych, jak i najstarszych.

W rodzinie częściej stwierdza się występowanie łuszczycy typu I, czyli tak zwanej młodzieńczej, która może mieć ciężki przebieg. Typ II schorzenia, występuje zwykle u dorosłych, rzadko jest zauważalny w rodzinie i charakteryzuje się przeważnie łagodnym przebiegiem.

Objawy i sposoby radzenia sobie z nimi

Na skórze najpierw pojawiają się czerwone, niewielkich rozmiarów grudki, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne, ponadto są one pokryte łuszczącą się skórą. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, zmiany są wyraźne, ale obejmujące małe powierzchnie ciała, lub znacznie większe i rozlewające się na duże przestrzenie skórne. Najczęściej zaatakowane miejsca to łokcie, kolana, dłonie, a także fałdy skórne, czyli miejsca mocno narażone na otarcia. Łuszczyca jest również widoczna na owłosionej skórze głowy, choć same włosy mogą być bujne i zdrowe.

Dermatoza ta może również objąć paznokcie i stawy. Leczenie choroby jest niezwykle ważne, ponieważ jej zaniedbanie prowadzi nie tylko do pogorszenia samopoczucia pacjenta, ale i groźnych powikłań, szczególnie w obrębie zajętych chorobą stawów.

Duże znaczenie ma odpowiednia dieta, a pomocne mogą być również preparaty przeciwłuszczycowe i łagodzące objawy. Wspomagające leczenie i zapobieganie produkty można znaleźć w sklepie. Wśród takich artykułów znajdują się maści natłuszczające oraz zawierające w składzie witaminę D3. W leczeniu miejscowym stosuje się także kortykosteroidy. Można korzystać z fototerapii, która daje dobre efekty, a w razie potrzeby zostaje włączona farmakoterapia, wraz z antybiotykami, gdy pojawiają się ogniska zakaźne.

Odpowiednia dieta i pielęgnacja ciała

Walka z łuszczycą jest trudna i uciążliwa, ale dbając o codzienną dietę oraz pielęgnację ciała z zastosowaniem dedykowanych kosmetyków i preparatów, można znacząco poprawić komfort codziennego życia. Podnieść swoją samoocenę, uporać się z gorszym samopoczuciem i przestać unikać życia towarzyskiego.