Metody leczenia żylaków – poznaj sposoby na żylaki nóg

Żylaki kończyn dolnych są to workowate, wrzecionowate poszerzenia i skręcenia żył powierzchniowych. Żyły te posiadają co kilka centymetrów zastawki uniemożliwiające cofanie się krwi pod wpływem sił grawitacji przez co zapewniają jej prawidłowy kierunek przepływu. Jeśli zastawki nie działają prawidłowo krew spływa w kierunku stóp, zalega w żyłach i powoduje stopniowe ich rozszerzanie co skutkuje powstaniem żylaków. Bezpośrednią przyczyną powstania żylaków jest zaburzenie równowagi między ciśnieniem krwi w żyłach a wytrzymałością ścian żył. Przewlekła niewydolność żylna jest jednym z najczęstszych schorzeń układu krwionośnego. Objawy zewnętrzne tej choroby to widoczne skórę wypukłości, zgrubienia i przebarwienia żył. Żylaki objawiają się najczęściej po 40 roku życia, częściej u kobiet.

Przyczyny występowania żylaków nóg

Na powstanie żylaków mają wpływ czynniki niezależne od postępowania pacjenta takie jak: skłonności genetyczne i wady wrodzone naczyń krwionośnych, zaburzenia wtórne wywołane przez inne choroby, ciąża, wzrost ryzyka zachorowania związany z wiekiem. Drugą grupę stanowią czynniki zwiększające zachorowalność zależne od pacjenta takie jak: brak ruchu, praca wykonywana w pozycji stojącej lub siedzącej, otyłość, gorące kąpiele, sauna, nadużywanie tytoniu i alkoholu, nieodpowiednia dieta, terapie hormonalne, antykoncepcja doustna oraz nieodpowiednio dobrane obuwie i garderoba powodująca miejscowe uciski. Wymienione czynniki mają wpływ na przepływy krwi i wzrost jej ciśnienia, spadek wydolności zastawek a krew, która powinna być odprowadzona do serca zalega w żyłach tworząc żylaki. Żylaki przeważnie pojawiają się najpierw po lewej stronie.

Jakie są objawy żylaków kończyn dolnych?

Zewnętrzne objawy przewlekłej niewydolności żylnej są problemem estetycznym, szczególnie dla kobiet. Pierwsze objawy to występowanie małych pajączków zwiększających się z upływem czasu. Pojawia się nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg, pieczenie, swędzenie i bolesne, nocne skurcze łydek. Zaleca się konsultację lekarską już przy pierwszych objawach, bo możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby. Z czasem pojawiają się widoczne zmiany: nasilające obrzęki wokół kostek sięgające kolan, widoczne żylaki nóg, zmiany skórne w postaci przebarwień, zaczynają pojawiać się owrzodzenia na podudziach. Pojawiające się na skórze sine lub fioletowe pofałdowania i wybrzuszenia często ulegają owrzodzeniu. Tworzą się trudne do wygojenia rany. Ból i obrzęki są odczuwalne zwłaszcza podczas chodzenia i stania. W połączeniu z wątpliwym efektem estetycznym przewlekła niewydolność żylna znacznie obniża się komfort życia osoby cierpiącej na to schorzenie.

Leczenie żylaków

Wczesna i szybka diagnostyka z wykorzystaniem badań obrazowych USG umożliwia podjęcie skutecznego leczenia nowoczesnymi metodami w poradni chirurgii naczyniowej na przykład w Centrach Medycznych należących do Grupy Scanmed. Nowoczesne metody leczenia są w większości małoinwazyjne i pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do codziennych zajęć. Zabieg wykonany metodą RFITT Celon polega na zastosowaniu aplikatora fal radiowych o określonej częstotliwości. Zabieg metodą miniflebektomii jest wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg termoablacji diatermicznej żylaków pniowych i żył przeszywających wykonywany jest pod kontrolą USG co umożliwia precyzyjne wykonanie operacji. Wyboru metody leczenia dokonuje chirurg naczyniowiec w oparciu o wyniki badań diagnostycznych w uzgodnieniu z pacjentem.