Co stosować na oparzenia słoneczne?

oparzenia-1-stopnia-5-1Co stosować na oparzenia słoneczne? Lato coraz bliżej, a co za tym idzie zwiększone ryzyko poparzeń skóry. Poznaj domowe sposoby na poparzenia słoneczne i w pełni korzystaj z uroku wypoczynku na świeżym powietrzu.

Oparzenia słoneczne to powszechnie występujący  latem problem. Można sobie z nimi radzić  za pomocą preparatów farmaceutycznych, które często kosztują krocie, lub domowymi sposobami, które stosowały już  nasze babcie. Ale najlepszym sposobem jest zapobieganie wystąpieniu poparzeń słonecznych, czyli stosowanie kremów z wysokim filtrem i unikanie długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach od 11 do 15.

Oparzenia słoneczne objawy

Oparzenia słoneczne dają bardzo charakterystyczne objawy. Początkowo skóra staje się zaczerwieniona i pojawia się pieczenie oraz ból przy dotyku. Z czasem na skórze mogą tworzyć się małe pęcherzyki (w przypadku silnego poparzenia). Po kilku dniach skóra na poparzonej przez słońce części ciała zaczyna się łuszczyć.

Jak leczyć oparzenia słoneczne?

Co jest dobre na oparzenia słoneczne? Najlepszym sposobem aby złagodzić ból i pieczenie po oparzeniu słonecznym są okłady z nabiału. Maślanka, kwaśne mleko, kefir lub jogurt naturalny, powinny być wcześniej odrobinę schłodzone, rozprowadzone na poparzonej powierzchni skóry niwelują ból i pieczenie. Nie można natomiast używać jogurtów owocowych w formie zamiennika, gdyż zawarty w nich cukier skutkuje podrażnieniem uszkodzonej skóry.

Sposoby na oparzenia słoneczne

Na dolegliwości wynikające z długiego przebywaniu na słońcu dobrze wpływa też sok z aloesu, który także przed użyciem najlepiej schłodzić w lodówce. Kolejnym preparatem, który znajdziemy w każdym domu jest zielona herbata.

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Okłady z zielonej herbaty ochładzają skórę i przyspieszają regenerację naskórka. Olejek lawendowy rozprowadzony w kilku kroplach na ręczniku pomoże złagodzić ból i przyniesie ulgę, gdyż lawenda zmniejsza łuszczenie skóry, co prowadzi do szybszego gojenia. Taki okład najlepiej stosować przez całą noc. Złagodzić zaczerwienienia pomoże kompres z sody oczyszczonej, chłodzi on skórę i znacznie zmniejsza uczucie pieczenia. Dobrym sposobem na walkę z pieczeniem są też okłady z ogórka lub surowych, świeżych ziemniaków. Schładzają one skórę i nawilżają, co przynosi ukojenie.

jak-zlagodzic-oparzenia-sloneczne_17761_w600

Co pomaga na oparzenia słoneczne?

W poparzoną skórę pod żadnym pozorem nie powinno się wsmarowywać tłustych kremów. Tłuste preparaty dodatkowo podrażniają skórę i nie pozwalają na odprowadzanie ciepła zgromadzonego w poparzonej skórze, powodując ból. Mitem jest też to, iż kąpiel w zimnej wodzie lub okłady z lodu pomagają. Pod wpływem zimna, podrażniony i wrażliwy naskórek ulega zniszczeniu.

Lek na oparzenia słoneczne

Szukając ukojenia, oprócz stosowania okładów, możemy także wspomóc się łagodnymi środkami przeciwbólowymi. Jednak, kiedy zaczerwienienie skóry jest znaczne, temperatura ciała jest wysoka, w miejscu poparzenia pojawiają się pęcherze z wyciekającym płynem surowiczym, pojawiają się nudności, a łagodne środki przeciwbólowe nie pomagają, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.