Jak radzić sobie z zapaleniem pochwy?

Każda kobieta przynajmniej raz w życiu cierpiała na zapalenie pochwy. To bardzo częsta dolegliwość, która jednak zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Nieprawidłowo leczone zapalenie pochwy może prowadzić do zakażenia macicy, jajowodów i jajników, a nawet bezpłodności. Skąd bierze się ta nieprzyjemna choroba? Jak wygląda leczenie? Jak poradzić sobie z bólem i pieczeniem do czasu wizyty u ginekologa?

Zapalenie pochwy – przyczyny choroby

Dlaczego tak często dopada nas zapalenie pochwy? Środowisko pochwy jest wrażliwe i łatwo zaburzyć jej równowagę biologiczną. Na dodatek podczas każdej miesiączki oraz aktywności seksualnej bardzo łatwo zaczynają kolonizować ją bakterie, wirusy oraz grzyby. Nabłonek pochwy jest cienki i podatny na uszkodzenia, dlatego tak często dopadają ją infekcje. Zagrożeniem dla okolic intymnych jest również ich położenie. Wejście do pochwy znajduje się w okolicach cewki moczowej i odbytu. Z tego powodu drobnoustroje, które naturalnie bytują w tamtych okolicach, mogą przez przypadek dostać się do narządów rodnych.

Losowo wybrany temat: Trychoxin opinie forum

Dodatkowo same możemy sprzyjać infekcjom pochwy. Nieprawidłowa pielęgnacja okolic intymnych sprzyja zapaleniom pochwy. Pamiętajmy, by nigdy nie myć sromu gąbką ani nie używać cudzej bielizny i ręczników. Najbezpieczniej jest się podmywać samą wodą. Jeśli chcemy do tego celu używać produktów do higieny intymnej, najpierw rozcieńczmy je z wodą. Nigdy nie korzystajmy za to z mydeł czy innych silnych środków myjących. Zapalenie pochwy to tak częsta przypadłość, że może pojawić się z powodu miesiączki, wkładek domacicznych, poronienia, stosunków seksualnych (szczególnie z wieloma partnerami) i zabiegów ginekologicznych.

Rodzaje zapalenia pochwy – jakie dają objawy?

Okolice intymne może atakować wiele rodzajów drobnoustrojów. Objawami, które łączą wszystkie rodzaje zapaleń pochwy, są swędzenie, pieczenie, upławy oraz ból. Może pojawić się również zaczerwienienie miejsc intymnych, ból i pieczenie podczas oddawania moczu oraz nieprzyjemne odczucia podczas stosunków seksualnych. Niektóre kobiety skarżą się na plamienie pomiędzy miesiączkami oraz ogólne uczucie dyskomfortu.

Ze względu na rodzaj zapalenia pochwy możemy zauważyć u siebie upławy różnego rodzaju. W każdym przypadku wydzielina z pochwy będzie miała nieprawidłowy wygląd i zapach. Jednak w zależności od rodzajów drobnoustrojów, które zaatakowały nasze okolice intymne, wydzielina może wyglądać trochę inaczej.

Może cię zainteresować temat: Jak dbać o rzęsy?

Rodzaj wydzieliny może nam wiele powiedzieć o rodzaju zapalenia pochwy. W przypadku infekcji grzybiczej upławy są gęste, białe, serowate, mają konsystencję twarożku lub odwrotnie są bardzo obfite, rzadkie i wodniste. Jeśli męczy nas rzęsistkowe zapalenie pochwy, to wydzielina zmieni swoją barwę na żółtozieloną, będzie pienista i silnie cuchnąca. Gdy nasze okolice intymne zaatakowały bakterie, pojawią się upławy o szarawym kolorze, bardzo obfite i o rybim zapachu. Mogą też nasilać się po stosunku seksualnym.

W przypadku gdy zapalenie pochwy jest spowodowane chlamydiozą, upławy będą śluzowate i ropne. Zwykle towarzyszy im pieczenie podczas oddawania moczu i po stosunku oraz plamienie pomiędzy miesiączkami. Częste zapalenia pochwy mogą wiązać się również z menopauzą. Są to tak zwane zanikowe zapalenia pochwy lub atrofia pochwy. Nabłonek pochwy wraz z wiekiem zaczyna się zmniejszać, co prowadzi do infekcji okolic intymnych.

Leczenie zapalenia pochwy

Z każdą infekcją dróg rodnych należy zgłosić się do ginekologa. Zapalenie pochwy trzeba szybko i skutecznie leczyć. Podczas wizyty lekarz wykona badania na podstawie wymazu z pochwy i stwierdzi, jakiego rodzaju drobnoustroje zaatakowały nasze okolice intymne. Na tej podstawie ginekolog zaleci odpowiednie leczenie, które powinno obejmować również naszego partnera. Co jednak zrobić, jeśli na wizytę u lekarza musimy poczekać kilka dni, a objawy bardzo nam dokuczają?

Przykre oznaki choroby możemy złagodzić, stosując apteczne środki do irygacji pochwy np. Tantum Rosa. Dzięki zawartości benzydaminy chlorowodorku pomaga na ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie oraz obrzęk. Pamiętajmy, że płukanki nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem. Jednak jeśli chcemy tylko złagodzić nieprzyjemne objawy lub wspomóc leczenie to irygacje będą pomocne. Przed zastosowaniem Tantum Rosa zapoznajmy się z ulotką oraz sposobem aplikowania roztworu

Jakie jeszcze sposoby pomogą nam przetrwać trudne dni do wizyty u lekarza? Wzbogaćmy swoją dietę o suplementy zawierające bakterie kwasu mlekowego oraz nabiał mający w swoim składzie bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Odstawmy cukier i alkohol, które są świetną pożywką dla drobnoustrojów. Unikajmy perfumowanych środków higienicznych (wkładek, podpasek, papieru toaletowego) i nie podmywajmy się zbyt często. Jeśli to możliwe nie korzystajmy z publicznych toalet. Zawsze używajmy osobnego ręcznika dla miejsc intymnych i nośmy przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *