Domowe sposoby na zaparcia u dorosłych
Zaparcia mogą się przydarzyć każdemu, jednak, jeżeli pojawiają się coraz częściej i są bagatelizowane mogą doprowadzić do powstania poważniejszych dolegliwości. Jak leczyć zaparcia domowymi sposobami?
Naturalne sposoby na zatwardzenie
Niewłaściwa i uboga w błonnik dieta, brak ruchu, spożywanie zbyt małej ilości płynów oraz stres to najczęstsze przyczyny zaparć. Wszystkie prowadzą do zmniejszonej perystaltyki jelit oraz skutkują przejściowymi lub chronicznymi problemami z wypróżnieniem. Aby skutecznie leczyć zaparcia koniecznie należy zmienić styl odżywiania oraz wprowadzić do codziennej diety błonnik pokarmowy, który oczyszcza jelita ze złogów i reguluje procesy trawienne.
Domowe sposoby na zaparcia i wzdęcia – Chcąc pozbyć się zaparć musimy koniecznie usprawnić perystaltykę jelit, a możemy to uczynić poprzez:
- Codzienną dawkę ruchu
- Spożywanie minimum 1, 5 litra wody mineralnej na dobę
- Eliminując z jadłospisu produkty zapierające m.in. słodycze
Przeczytaj także: Czego nie jeść aby schudnąć
Szybkie sposoby na zaparcia
Spożywając duże ilości produktów pełnoziarnistych oraz świeżych owoców i warzyw będących źródłem błonnika pokarmowego. Doskonałym środkiem na szybkie pozbycie się zaparcia jest spożywanie suszonych śliwek, daktyli oraz rodzynek, jak również wypijanie na czczo szklanki ciepłej wody z niewielkim dodatkiem miodu. W zależności od podłoża zaparć oraz ich częstotliwości ulgę przyniesie także wypita na czczo filiżanka parzonej czarnej kawy, napar z mieszka lekarskiego lub spożywanie mielonego siemienia lnianego w ilości ok. 2 łyżeczek na dobę.
Naturalne sposoby na przeczyszczenie
Błonnik na zaparcia – Codzienna dieta bogata w wysoko przetworzone produkty sprzyja powstawaniu zaparć, dlatego, jeżeli zauważymy, że problem zaczyna się nasilać koniecznie należy włączyć do jadłospisu wartościowe źródła błonnika m.in. gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo lub preparaty z błonnikiem, które dostarczą optymalną dawkę tego składnika do naszego organizmu.
W przypadku przyjmowania preparatów z błonnikiem koniecznie należy przestrzegać podanych na opakowaniu dawek, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar tego związku jest szkodliwy dla zdrowia. W czasie stosowania diety bogatej w błonnik oraz suplementów z błonnikiem należy zwiększyć przyjmowanie płynów do minimum 2 litrów na dobę.
Naturalne środki na zaparcia
Zastosowanie diety wysokobłonnikowej oraz stosowanie sposobów na szybkie pozbycie się zaparć np. herbaty przeczyszczającej nie powinno być jedyną metoda walki z problemem. W przypadku częstych i długotrwałych zaparć należy zgłosić się do lekarza, aby poznać przyczynę problemu i móc wyleczyć ewentualną chorobę, która może rozwijać się bez innych objawów.
Zaparcia to okropność, któregoś roku i mnie dopadły. Szukałam rożnych sposobów aby się ich pozbyć. Pamiętam reklamowane czopki, okropność stosowania! Wreszcie dietetyczka doradziła mi abym zastosowała prostą i sprawdzoną metodę. Po prostu do szklanki kazała mi wsypywać 6 gram błonnika witalnego zalać wodą i wypić dwa razy dziennie. Prosto i szybko to one uwolniły mnie od tego strasznego ciężaru w jelitach. Polecam.
Mi na zaparcia pomógł Dicopeg,pani w aptece mi poleciła.Teraz zawsze go stosuję gdy dopada mnie zaparcie.Domowe sposoby dla mnie działają za wolno i nie tak skutecznie.
w moim przypadku niestety zadne domowe sposoby nie dzialaly :/ pomogly dopiero czopki
jakie czopki stosowałaś? Takie zwykłe glicerynowe?
pewnie chodzi o czopki xxx. Czyli nie o zwykłe czopki glicerynowe, a te całkowicie naturalne, działające w ciągu kwadransa, polecane nawet kobietom w ciąży.
Znam te czopki. U mnie obowiązkowo zabierane na każdy dłuższy wyjazd bo wtedy najczęściej dopadają mnie zaparcia. Dawniej potrafiłam powstrzymać się od wypróżnienia nawet cały pobyt. Teraz wkłądam czopek i po sprawie.