Szkodliwe składniki w kosmetykach

chemia-w-kosmetykachToksyczne składniki kosmetyków – Masz problemy z cerą? Twoja skóra jest podrażniona, łuszczy się i przejawia skłonność do alergii? Powodem Twoich problemów mogą być szkodliwe substancje, które znajdują się w większości kosmetyków. Sprawdź, jakie kosmetyki stosować, aby móc cieszyć się zdrową i piękną skórą bez podrażnień.

Chemia w kosmetykach

W kosmetykach podobnie, jak w żywności znajdziemy szereg szkodliwych nie tylko dla skóry, ale i ogólnego zdrowia związków. Niektóre z nich posiadają udowodnione działanie mutagenne, co sprawia, że mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów, jednak producenci mimo to dodają je do swoich produktów.

Peg kosmetyki

Kupując kosmetyki powinniśmy dokładnie przyjrzeć się zawartym w nich substancjom. Generalnie im krótszy skład, tym dany kosmetyk będzie mniej szkodliwy dla zdrowia. Tak naprawdę trudno znaleźć wolne od substancji chemicznych, konserwantów oraz parabenów i innych związków alergizujących preparaty do pielęgnacji ciała, włosów oraz twarzy, jednak warto szukać i wybierać te, o jak najbardziej naturalnym i obojętnym dla zdrowia składzie.

Jakie kosmetyki w ciąży

Bardzo ważne jest, aby kosmetyki stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące oraz niemowlęta i małe dzieci były wolne od szkodliwych dla zdrowia związków – tutaj najlepiej sprawdzą się kosmetyki hipoalergiczne specjalnego przeznaczenia, czyli dokładnie przebadane i wolne od SLS – ów, parabenów, barwników oraz substancji zapachowych i innej chemii preparaty żele, mydła, szampony czy balsamy, których i tak nie należy stosować w nadmiarze.

Szkodliwe kosmetyki

Analizując skład niektórych kosmetyków można dojść do wniosku, że producenci dodają do nich jedynie chemiczne związki. Wyszczególnione w składzie nazwy często trudno nawet wymówić i tak naprawdę przeciętny kupujący nie ma pojęcia, co się pod nimi kryje. Jak odszyfrować skład ulubionych kosmetyków?

Kosmetyki bez sls i parabenów

Chcąc stosować bezpieczne dla zdrowia kosmetyki musimy na początek poznać najbardziej szkodliwe dla zdrowia związki, które się w nich znajdują. Wśród nich wyróżniamy silnie alergizujące i rakotwórcze substancje, które w połączeniu ze sobą wchodzą w reakcje chemiczne.

Temat, który może cię zainteresować: Jak powiększyć biust metody naturalne

Szkodliwe składniki kosmetyków

Do najbardziej szkodliwych substancji dodawanych do kosmetyków, które mogą powodować bardzo groźne dla zdrowia skutki zaliczamy:

  • Sodium Oleth Sulfate – związek absolutnie zakazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, może działać rakotwórczo, zwłaszcza, gdy połączony jest z tlenkiem etylenu obecnym w wielu popularnych kosmetykach
  • Sorbolene – silnie alergizująca i wpływająca na funkcjonowanie gruczołów potowych oraz łojowych substancja, którą znajdziemy m.in. w dezodorantach i kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała. Może powodować egzemy, podrażnienia i nasilać objawy AZS
  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Lauretyh Sulfate (SLES) – związki oznaczane skrótami SLS zaliczane są do grupy detergentów, które niszczą naturalną florę bakteryjną i uszkadzają płaszcz lipidowy skóry powodując świąd, pieczenie, wysypki oraz trudne w leczeniu zmiany alergiczne
  • Sodium Cyanide – kolejny bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży i matek karmiących związek, który przedostaje się do pokarmu oraz przenika przez łożysko zagrażając zdrowiu dziecka. Substancja ta posiada udowodnione działanie rakotwórcze i mutagenne
  • Ammonium Myreth Sulfate – sody amonowe dodawane do kosmetyków są częstym powodem alergii i pogorszenia wyglądu skóry
  • Polimery kwasu akrylowego (acrylic acid) – działają alergizująco i powodują podrażnienia skóry

Skladniki kosmetyków

Oczywiście nie wszystkie kosmetyki realnie zagrażają naszemu zdrowiu. Stosowanie większości może u osób z wrażliwą skórą powodować mniej niebezpieczne reakcje m.in. podrażnienia, alergie czy sprzyjać pogorszeniu wyglądu cery poprzez pojawienie się krost i zaskórników. Niemniej, jednak kosmetyki stosujmy nie po to, aby pogorszyć swój wygląd, więc lepiej wnikliwie sprawdzać jakość wybranych preparatów i kupować jedynie te wolne od nadmiaru szkodliwych związków. Warto pamiętać, że czasami sami przyczyniamy się do podrażnień skóry mieszając kilka kosmetyków np. wlewając resztki szamponów lub żeli pod prysznic do jednej butelki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *