Jak sprawdzić datę ważności kosmetyków

waznosc kosmetykowJak odczytać datę ważności? Stosowanie przeterminowanych i źle przechowywanych kosmetyków powoduje liczne reakcje skórne, które mogą wymagać specjalistycznego leczenia. Ile ważne są kosmetyki? Co oznaczają symbole umieszczone na opakowaniach?

Sprawdzanie daty ważności kosmetyków

Sprawdzając datę ważności kosmetyków nie możemy kierować się tylko „terminem przydatności” wyrażonym datą, przed którą należy zużyć dany produkt. Data ta określa czas ważności nieotwartego kosmetyku, dlatego zawsze musimy szukać na opakowaniu symbolu otwartego słoiczka z umieszczoną przy nim ilością miesięcy np. 3M, 6M w czasie, których możemy bezpiecznie używać dany produkt po otwarciu.


W zależności od rodzaju kosmetyku oraz zawartości substancji konserwujących data ważności może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Warto wiedzieć, że im dłuższy okres trwałości kosmetyku po otwarciu, tym więcej znajdziemy w nim substancji konserwujących, które mogą wpływać na stan skóry i przyczyniać się do jej przedwczesnego starzenia oraz występowania niedoskonałości i podrażnień.

Przeczytaj także: Porady dla kobiet

Terminy ważności kosmetyków

Jak odczytac date waznosci na kosmetykach? Czas bezpiecznego stosowania kosmetyków zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Przykładowo pudry sypkie i w kamieniu, róże oraz cienie do powiek można bezpiecznie używać przez okres około 2 – 3 lat, szminki około 2 lata, kremy od kilku miesięcy do kilku lat, a tusze do rzęs około 3 – 8 miesięcy, ale tylko pod warunkiem, że będą właściwie przechowywane.

Jeżeli na danym kosmetyku nie jest określona data jego ważności oznacza to, że jest on zdatny do użycia przez okres 30 miesięcy od daty produkcji, a datą sugerującą jego czas świeżości jest okres oznaczony symbolem otwartego słoiczka.

Warto przeczytać również: Niedobór potasu i magnezu

Termin przydatności kosmetyków

Jeżeli chcemy uniknąć alergii skórnych i podrażnień koniecznie należy zwrócić uwagę na sposób przechowywania kosmetyków. Przechowywane w wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu np. łazience lub w pobliżu kaloryfera szybko stracą swoje właściwości i ulegną zepsuciu mimo teoretycznie wciąż ważnej daty przydatności do użytkowania.

Większość kosmetyków źle znosi także silne światło, dlatego najlepiej wszelkie kosmetyki do makijażu przechowywać w zamkniętej szufladzie np. toaletki. Niektóre kosmetyki np. kremy i lakiery do paznokci możemy przechowywać w lodówce, dzięki czemu zyskujemy pewność, że na długo pozostaną świeże i nie zaszkodzą naszej urodzie.

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyku

Na świeżość kosmetyków mają wpływ także bakterie i tlen, które dostają się do opakowania podczas stosowania danego produktu, dlatego powinniśmy unikać aplikacji kosmetyków dłońmi, na których znajdują się drobnoustroje oraz dbać o czystość gąbek, aplikatorów, pędzelków do pudru itp. poprzez ich częste czyszczenie. Kremy, fluidy itp. najlepiej nabierać specjalnymi szpatułkami, które uniemożliwiają przeniesienie do ich wnętrza bakterii, grzybów oraz tłuszczu i potu oraz psucie się często dość drogich kosmetyków.

Temat, który może cię zainteresować: Jak przyśpieszyć metabolizm

Produkcja kosmetyków w polsce

Wszelkie zmiany w wyglądzie, konsystencji czy zapachu kosmetyków są jasnym sygnałem, że uległy one zepsuciu i są zagrożeniem dla naszej skóry, a ich używanie może zakończyć się wizytą u dermatologa lub okulisty i leczeniem wyprysków, wysypek, egzem czy zapalenia spojówek. Wszystkie te dolegliwości mogą powstać w skutek stosowania zaschniętych lub sfermentowanych produktów, tuszu do rzęs czy cieni do powiek, które uległy zepsuciu w wyniku upływu okresu ich ważności lub niewłaściwego przechowywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *