Popularne mity na temat haluksów – obalimy je?

Haluksy, a więc „koślawe paluchy”, to jedna z najczęstszych chorób, jakie dotykają kobiety i mężczyzn w średnim wieku. Mogą mieć różne przyczyny powstawania jak i można leczyć je na różne sposoby. Wśród tak popularnych dolegliwości jak haluksy urosło na przestrzeni lat wiele medycznych mitów, które – powtarzane często – zaczęły być niewłaściwie panującymi „prawdami”. W dzisiejszym artykule skupimy się na kilku najbardziej znanych mitach i postaramy się je obalić, podając prawdziwe argumenty.

Losowo wybrany temat: Czemu włosy wypadają?

Niezależnie od tego, czy posiadasz już haluksy, czy też jeszcze nie mierzysz się z tym problemem, musisz wiedzieć, że wokół tego schorzenia urosło wiele nieprawdziwych informacji, które często przekazywane zaczęto uważać za fakty. Należy jednak z tym skończyć i obalić popularne mity na temat „koślawych paluchów”. Dlatego właśnie przedstawiamy Wam prawdziwe teorie!

MIT: HALUKSY PO OPERACJACH CZĘSTO POWRACAJĄ

Bardzo często mówi się, że po operacjach „koślawych paluchów” te wciąż powracają niczym bumerang, niszcząc marzenia o zdrowych, ładnych stopach. To jednak nie do końca prawda. Jeśli operacja usuwania haluksów została wykonana prawidłowo, z dbałością o wszystkie szczegóły, a metoda operowania została wybrana odpowiednio do rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia – to nie ma się czym martwić. Gorzej, jeśli lekarz, który nas operuje, popełni błąd lub źle wybierze sposób leczenia. Wówczas haluksy mogą powracać i znów wywoływać bóle. Pamiętajmy również, by po operacji stosować się do zaleceń i rezygnować z noszenia niewygodnych butów czy jazdy na rolkach.

MIT: MĘŻCZYZN NIE DOTYKA PROBLEM HALUKSÓW

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat haluksów jest ten mówiący o koślawych paluchach jako o chorobie wyłącznie kobiecej. To prawda, że porażająca większość pacjentów to kobiety, jednak nie stanowią one 100% skarżących się na „koślawe paluchy”. Panowie również mogą doświadczyć tego nieprzyjemnego schorzenia. Dzieje się tak głównie ze względów genetycznych oraz mechanicznych – na przykład w przypadku wypadku, w którym przestawieniu ulegnie kość palucha u stopy.

Leczenie nieoperacyjne haluksów polega na noszeniu wkładek ortopedycznych podpierających sklepienie stopy, redukcji masy ciała, ćwiczeniach wzmacniające mięśnie wewnętrzne stopy i mięśnie goleni, zdiagnozowaniu i ewentualnym leczeniu chorób ogólnoustrojowych. Przeciwbólowo stosujemy: fizykoterapię i farmakoterapię. – możemy przeczytać na stronie Kliniki Ambroziak

MIT: W POZBYCIU SIĘ HALUKSÓW POMOGĄ MAŚCI, WKŁADKI ITP.

Losowo wybrany temat: Fryzura komunijna dla dziewczynki

Mówi się, że kiedy ma się haluksy, to aby się ich pozbyć, wystarczy kupić maść czy też specjalistyczne wkładki ortopedyczne do butów. Wrażenie działania tych specyfików może być jednak mylne. Pozwalają one na zmniejszenie odczuwanego bólu z uwagi na „koślawy paluch”. Nie leczą jednak one choroby i nie mogą być stosowane jako cudowne lekarstwo. Aby pozbyć się haluksów, należy przejść operację lub zabieg (w zależności od tego, co zadecyduje nasz lekarz). Dopiero fachowe podejście do tego tematu pozwoli nam cieszyć się zdrowymi stopami.