Czym są żylaki i jak zapobiegać ich powstawaniu?
Leczenie żylaków to proces, który można przyśpieszyć za pomocą dobrych przyzwyczajeń. Oczywiście terapia musi przebiegać pod okiem lekarza, który w odpowiednim momencie zleci operację, jeśli jest konieczna. Jak zapobiegać powstawaniu żylaków kończyn dolnych?
- Przyczyny żylaków kończyn dolnych
- Jak leczyć żylaki?
Przyczyny żylaków kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych to rodzaj poważnej przewlekłej niewydolności żylnej. Zaawansowane żylaki kończyn dolnych to poważna choroba, której nie można lekceważyć, ponieważ prowadzi do niedrożności żył oraz owrzodzeń podudzi. W trakcie choroby światła żyły są zwężone, co jest oznaką częstszych chorób układu krwionośnego. Często w takiej sytuacji pojawia się uczucie ciężkości nóg, które bardzo przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Do powstawania żylaków przyczyniają się różne czynniki. Do najważniejszych należą genetyczne lub nabyte nabyta niewydolność zastawek żył powierzchownych. Często napowierzchni skóry pojawiają się pajączki naczyniowe. Jako przyczyny wymienia się także: siedzący tryb życia, brak ruchu, zbyt częste przyjmowanie gorących kąpieli, przebyte zapalenie żył głębokich, podeszły wiek, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, kuracje hormonalne. W sytuacji, gdy zmiany szybko postępują, należy poddać się leczeniu żylaków. Możliwe jest leczenie farmakologiczne, jednak cześciej żylaki nóg usuwa się podczas zabiegu. Warto także sięgnąć po specjalne specjalne ubrania zapewniające dobrą postawę ciała. Są to: rajstopy antyżylakowe. Można także wybrać pas wyszczuplający oraz legginsy antycellulitowe.
Jak leczyć żylaki?
Zapobieganie to sposób pozwalający ograniczyć rozwój żylaków. Specjalne rajstopy bądź legginsy uciskowe, które zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach. W aptekach dostępne są także specjalne maści. Środki farmakologiczne sprawdzają się we wstępnym etapie choroby. W przypadku dużych żylaków, które zagrażają życiu i mogą być oznaką poważnych chorób krwionośnych, najlepiej wykorzystać laserowe leczenie żylaków przy znieczuleniu miejscowym. Taka terapia należy do najskuteczniejszych. Stosowane jest także chirurgiczne usuwanie żylaków, czyli skleroterapia żylaków. Wcześniej należy wykonać dokładne USG i badania krwi. Warto przy tym podkreślić, że przewlekła choroba żylna musi być usunięta, nie tylko ze względów estetycznych. Żylaki to poważne schorzenie zagrażające zdrowiu pacjenta. Dlatego już przy pierwszych objawach należy zdecydować się na używanie pończoch uciskowych. W ten sposób można spowolnić rozwój żylaków