Plusy i minusy rehabilitacji w Warszawie
Każdy, kto choć raz szukał miejsca do odbycia rehabilitacji, z pewnością zadawał sobie pytanie, który ośrodek wybrać, aby leczenie przyniosło najlepsze efekty.
Centrum rehabilitacji warszawa
Jeśli mieszkamy w dużym mieście, możemy się zastanawiać, czy nie byłby zasadny wyjazd do jakiejś mniejszej, może uzdrowiskowej miejscowości. Ten dylemat nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do mieszkańców Warszawy, w której wprawdzie centrów rehabilitacji nie brakuje, ale która jednocześnie jest największym polskim miastem. Z kolei mieszkańcy małych miejscowości, którzy niejednokrotnie zmuszeni są do poszukiwania ośrodków rehabilitacji w większych miastach, mogą zastanawiać się, czy nie warto dołożyć trochę kilometrów i podjąć leczenie w stolicy, w nadziei, że rehabilitacja w tym mieście stoi na wysokim poziomie. Aby podjąć właściwą decyzję dobrze jest zawsze rozważyć plusy i minusy danego rozwiązania.
Dlaczego warto podjąć rehabilitację w Warszawie?
Jest szereg poważnych argumentów przemawiających za tym, że Warszawa to dobre miejsce do rehabilitacji. Po pierwsze, wybór placówek jest tutaj ogromny, przez co i konkurencyjność na rynku usług jest duża. Wartość rehabilitacji leży w ludziach, którzy ją prowadzą oraz w dostępności do nowoczesnego sprzętu. W mniejszych miejscowościach bywa, że są problemy z zapewnieniem dobrej jakości przyrządów i nowoczesnych urządzeń służących rehabilitacji, natomiast w Warszawie jest sporo naprawdę dobrze wyposażonych placówek.
Dużym atutem Warszawy z pewnością jest obecność dobrych uczelni wyższych, prowadzących studia na kierunku fizjoterapia, a także możliwość odbywania na miejscu kursów doszkalających, zdobywania kolejnych certyfikatów przez fizjoterapeutów, z czym niestety bywają problemy w mniejszych miejscowościach. W wielu warszawskich centrach rehabilitacji pracują bardzo dobrzy specjaliści, choć jak zawsze trzeba zachować tutaj czujność i wcześniej sprawdzić pod względem kadry miejsce, które wybieramy do rehabilitacji.
W Warszawie ponadto nie trudno znaleźć dobrych lekarzy specjalistów rehabilitacji, ale też innych dziedzin medycyny, którzy pomogą dobrać odpowiednie do schorzenia metody fizjoterapeutyczne. Często tacy lekarze pracują w samym centrum rehabilitacji. Nie bez znaczenia jest też dostępność czasowa placówek prowadzących rehabilitację. W przeciwieństwie do większości małych miejscowości, w Warszawie można znaleźć ośrodki otwarte do późnych godzin wieczornych, a także w soboty.
Minusy rehabilitacji w stolicy
Pośród wielu zalet Warszawy jako miejsca do poddania się rehabilitacji, nie sposób przemilczeć minusy wyboru tego miasta. Współczesna medycyna określa człowieka jako jednostkę psycho-bio-społeczną, a więc odzyskiwanie zdrowia nie może skupiać się jedynie na poprawie sprawności ciała, ale też na dążeniu do zapewnienia komfortu psychicznego i poprawie funkcjonowania społecznego chorego. Wartość miejscowości uzdrowiskowych, czy wypoczynkowych, które oferują możliwości rehabilitacji leży, poza korzystnym mikroklimatem miejsca, w tym, że można się tam oderwać od codziennych spraw, od pracy i zabiegania towarzyszącego życiu w mieście i odpocząć również psychicznie.
Warszawa rehabilitacja
Ten efekt trudno osiągnąć wybierając na miejsce rehabilitacji stolicę. Drugim minusem wyboru Warszawy może być bardzo duża liczba pacjentów korzystających z usług rehabilitacyjnych, co sprawia, że grafiki centrów rehabilitacji bywają napięte, fizjoterapeuci przemęczeni, przez co trudno będzie im zaoferować każdemu pacjentowi indywidualne podejście i pełną uwagę przez cały czas zabiegów i zajęć rehabilitacyjnych. Jeśli mamy możliwość, warto wcześniej popytać jak wygląda współpraca z terapeutami w placówce, którą chcemy wybrać.
Podsumowując, wydaje się, że rehabilitacja w warszawie jest bardzo dobrym miejscem, aby przejść przez proces rekonwalescencji. Wybór najlepszego ośrodka wymagać będzie nieco naszego zaangażowania, przede wszystkim w sprawdzeniu, czy są w nim wszystkie niezbędne i dobrej jakości sprzęty oraz czy kadra medyczna spełnia nasze oczekiwania. Trzeba jednak pamiętać, że dobre centrum rehabilitacji to dopiero połowa sukcesu. Efekty będą zależeć także od nas samych: naszego zaangażowania i wytrwałości. Rehabilitacja jest bowiem żmudną, wspólną pracą terapeuty i pacjenta, z wykorzystaniem zdobyczy techniki.