Krwawienie dziasel

imagesDziąsła krwawią? Zastanawiasz się dlaczego Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł i co Ci grozi, jeżeli zbagatelizujesz tą dolegliwość.

Krwawienie dziąseł przyczyny

Krwawienie dziąseł może mieć różnorodne przyczyny. Najczęściej powód krwawienia związany jest bezpośrednio z jamą ustną, jednak czasami krwawienie z dziasel może sygnalizować choroby ogólnoustrojowe np. cukrzycę, zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, anemię, niedobory witamin i minerów, jak również niewydolność wątroby. Powszechnie spotykane jest krwawienie dziąseł w ciąży, które związane jest ze zmianami hormonalnymi i najczęściej mija tuż po porodzie.

Warto przeczytać: Licówki czy warto

Bez względu na przyczyny dolegliwości konieczna jest szybka konsultacja ze stomatologiem, który zdiagnozuje powód krwawienia i pokieruje dalszym leczeniem, zaleci wizytę u innego specjalisty lub skieruje na specjalistyczne badania.

Choroby zębów i dziąseł

Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł to:

 • choroby przyzębia m.in. zapalenie dziąseł i paradontoza
 • zła technika szczotkowania zębów
 • używanie zbyt twardej szczoteczki
 • uszkodzenia mechaniczne związane np. z aparatami ortodontycznymi
 • płytka bakteryjna i kamień nazębny
 • zła dieta, w której brakuje witamin i minerałów
 • palenie papierosów
 • zaniedbywanie higieny jamy ustnej
 • stosowanie słabej jakości preparatów wybielających zęby
 • nieświadome zgrzytanie zębami – bruksizm
 • próchnica i towarzyszące jej stany zapalne
 • choroby krwi
 • cukrzyca
 • zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych
 • niedożywienie
 • nerwica i nadmierny stres

Krew z dziąseł może pojawić się nie tylko w czasie szczotkowania zębów, ale również przy nacisku, podczas jedzenia twardych pokarmów oraz wpływać samoistnie – w tym wypadku szczególnie ważna jest szybka konsultacja lekarska, gdyż objaw samoistnego krwawienia dziąseł często wskazuje na zaburzenia krzepliwości krwi i niedobór witaminy K. Objawem poprzedzającym krwawienie powodowane chorobami przyzębia są często opuchniętebolace dziasla, a także uczucie pieczenia i szczypania w jamie ustnej.

Przeczytaj również: Problemy ze snem przyczyny

Krwawiące dziąsła leczenie

Krwawienia z dziąseł mogą mieć różnorodne nasilenie i zdarzać się jedynie sporadycznie lub występować przewlekle. Sporadyczne krwawienia to najczęściej objaw zbyt intensywnego szczotkowania zębów, stosowania twardej szczoteczki oraz urazów mechanicznych powodowanych spożywaniem twardych pokarmów np. sucharów, owoców z twardą skórką, chipsów itp.pobrane (1)

Krwawiące dziąsła jak leczyć?

Leczenie krwawienia dziąseł wymaga wizyty u stomatologa – najczęściej pierwszym krokiem do pozbycia się dolegliwości jest przegląd stanu uzębienia, wyleczenie ubytków oraz usunięcie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. W przypadku zapalenia dziąseł i paradontozy konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego np. stosowanie żeli z antybiotykami, płukanek i innych środków, które zlikwidują stan zapalny i zapobiegną pogłębianiu się choroby. Gdy dziąsła krwawią należny stosować specjalistyczne pasty i miękkie szczoteczki do zębów – szczoteczkę najlepiej zmieniać raz w miesiącu i dbać o jej nienaganną czystość, aby uniknąć wtórnych zakażeń powodowanych przez bakterie rozwijające się na nieodpowiednio oczyszczonym i stale wilgotnym włosiu.

Z innej kategorii: Jak się pozbyć boczków

Krwawiące dziąsła jak leczyć

Chore dziąsła wymagają także odpowiedniego szczotkowania i stałego dbania o stan jamy ustnej – zęby należy szczotkować po każdym posiłku i stosować delikatne płyny do płukania jamy ustnej. Jeżeli dziąsła krwawią warto także wypróbować domowe sposoby na zapalenie dziąseł  – płukanie jamy ustnej letnimi naparami ziołowymi np. szałwią, rumiankiem, tymiankiem lub gotowymi mieszankami, okazjonalne płukanie ust roztworem wody utlenionej, stosowanie żeli do smarowania dziąseł na bazie borowiny lub wyciągów roślinnych. Bolące dziąsło najlepiej chronić przed uszkodzeniami spożywając miękkie oraz delikatne pokarmy.

Losowo wybrany temat: Czy orzechy są zdrowe

Choroby zębów i dziąseł

Choroby zębów i dziąseł należy zacząć szybko leczyć, gdyż mogą powodować liczne szkody nie tylko w obrębie jamy ustnej. Przewlekły stan zapalny często prowadzi do utraty zębów, powstawania ropni i owrzodzeń, a nawet zapalenia mięśnia sercowego i innych chorób powodowanych przez bakterie przenikające z jamy ustnej do krwiobiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *