Olejek lawendowy i jego niezwykła moc

Olejek uzyskiwany z niebiesko-fioletowych kwiatów lawendy jest jednym z najcenniejszych olejków eterycznych, stosowanych w aromaterapii, medycynie i kosmetyce. Dzięki bogactwu drogocennych składników aktywnych, jego zastosowanie jest niezwykle szerokie – wykorzystuje się go do inhalacji, prozdrowotnych kąpieli, leczniczych masaży czy zabiegów kosmetycznych na skórę i włosy. Dowiedz się więcej na temat ten niezwykłej substancji i sprawdź, jak stosować olejek lawendowy w domu.

Czym jest olejek lawendowy

Olejek lawendowy otrzymuje się w wyniku destylacji kwiatów lawendy parą wodną lub metodą ekstrakcji rozpuszczalnikami lotnymi. W gotowej substancji wyróżnić można całe spektrum dobroczynnych dla zdrowia substancji aktywnych, m.in.: sole mineralne, garbniki, fitosterole czy antocyjany. Najcenniejszym składnikiem, jaki znaleźć można w olejku lawendowym, jest jednak olejek eteryczny, na który składają się wyjątkowe substancje, niezwykle rzadko spotykane w naturze: linalol, pinen, furfural, geraniol, cyneon czy borneol.

Losowo wybrany temat: Mała łazienka zdjęcia

Olejek lawendowy w aromaterapii

Wdychanie olejku z kwiatów lawendy doskonale wpływa na samopoczucie. W stanach zwiększonego napięcia emocjonalnego, stresu czy problemów z zasypianiem, zaleca się dodawanie kilku kropli olejku do ciepłej kąpieli lub użycie olejku w saunie. Lawenda rewelacyjnie poprawia również koncentrację, redukując zmęczenie czy ociężałość psychiczną – świetnie sprawdza się zatem w okresach wytężonej nauki. Wystarczy sięgnąć po kominek do aromaterapii i ustawić go w pobliżu stanowiska pracy.

Olejek lawendowy z powodzeniem może być wykorzystywany również do leczniczych inhalacji – w przeziębieniu, zapaleniu gardła, zatok, oskrzeli lub migdałków czy grypie. Wystarczy napełnić miskę gorącą, parującą wodą, dodać do niej kilka kropli olejku, a następnie pochylić się nad naczyniem i wdychać aromatyczną parę.

Olejek lawendowy – działanie na skórę

Olejek lawendowy, nanoszony bezpośrednio na skórę twarzy lub ciała, może znacznie poprawić jej kondycję. Warto sięgnąć po niego w przypadku stanów zapalnych skóry, rozstępów, blizn, egzemy czy trądziku.

Na skórę ciała olejek należy nanosić po ogrzaniu w dłoniach, masując delikatnie wybraną okolicę.

Aplikując olejek lawendowy na twarz, trzeba zachować ostrożność, by uniknąć podrażnień. W tym celu najlepiej będzie rozcieńczyć olejek w wodzie w stosunku 1:10 i tak przygotowaną miksturę nanosić na twarz przy użyciu płatka kosmetycznego. Olejek można stosować punktowo (na zmiany trądzikowe lub blizny, przebarwienia potrądzikowe) lub na całą twarz.

Olejek lawendowy – na włosy i skórę głowy

Olejek lawendowy świetnie sprawdza się jako naturalny środek łagodzący objawy łupieżu i nawilżający skórę głowy. By skorzystać z jego wyjątkowych właściwości, wystarczy wetrzeć w skalp mieszankę kilkunastu kropli oleju z lawendy i 2-3 łyżek oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron. Olejek należy pozostawić na skórze głowy przez 60 minut, a po tym czasie zmyć przy użyciu ciepłej wody i delikatnego szamponu.

Może cię zainteresować temat: Tabletki hamujące apetyt

Olejek lawendowy to substancja, którą każdy powinien mieć w domowej apteczce – na wypadek pogorszenia samopoczucia, przeziębienia czy problemów dermatologicznych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego wyjątkowego produktu? Zapoznaj się z artykułem „Dobroczynna moc lawendy” i poznaj wszystkie właściwości tej niezwykłej rośliny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *